Sedmica - Prikazi

2
Retrospektivna izložba Branislava Bana Sekulića u Dvorcu Petrovića
Zaokružena cjelina - u 50 radova!
    Postavka obuhvata preko 50 recentnih radova, koji predstavljaju zaokruženu misaonu cjelinu njegovog višedecenijskog stvaralačkog opusa. Radovi su realizovani u mediju - slika, u tehnikama - ulje na platnu i lesonitu, gvaš i kolaž na papiru i u kombinovanoj tehnici - retrospektivna izložba Branislava Bana Sekulića otvorena je u Dvorcu Petrovića u Podgoricič 
 
1
Profesorica dr i književni kriticar Sofija Kaleziæ o stvaralaštvu Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ
Ljubav kao bijeg i - kao lijek!
    - Ljubav kao bijeg i ljubav kao lijek jesu osnovni motivi romana Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ, koliko god njihove stranice bile ispunjene prizorima njenog potpunog potiranja i zaborava. Ili - u ovom kontekstu možemo se poslužiti mišlju velikog Rista Ratkoviæa - Ljubav je fatamorgana u pustinji naših èula.
Ovim rijeèima profesorica dr i književni kriticar Sofija Kaleziæ zakljuèuje analizu o stvaralaštvu Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ "Anatomija nasilja i pobune", koju prenosimo integralno: 
 
2
Nad knjigom Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ "Pucaj, puèe mi duša!"
Roman "puca" od - sudbina i drama!
    Manje knjige, ni više ljudskih sudbina i drama, tako vrtoglavih obrta i gotovo nevjerovatnih ishoda. To je prvi utisak koji æe se, vjerujem, nametnuti svakom ko proèita novi roman Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ, neobiènog i intrigantnog naslova „Pucaj, puèemi duša!“. Taj utisak posebno pojaèava èinjenica da je knjiga sroèena na samo stotinak strana.  
 
2
Roman Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ "Kad zažmuriš niko te ne vidi"
Djelo ispisano - realno i toplo!
    - Raskošan je dar kojim autorka lako, lepršavo oživljava našu stvarnost devedesetih, dvijehiljade i nekih, realno, toplo, ljudski ispisuje mnoge likove i autentiène dogadjaje uoèi rata, za vrijeme rata i poslijeratnog perioda, koji su obilježili put i patnju junakinje, borbu i duhovnu snagu - zapisala je profesorica Jelena Pejoviæ u recenziji za roman Milanke Aranitoviæ Rakoèeviæ "Kad zažmuriš niko te ne vidi", koji je nedavno predstavljen u KIC "Budo Tomoviæ". 
 
1
Istorièarka umjetnosti Petrica Duletiæ o slikarstvu Miæa Vukoviæa
Uspostavio odnos - fantastiènog i realnog!
    - U slim slikarstvu Miæa Vukoviæa uspostavljen je odnos izmeðu jednog fantastiènog svijeta sa ovim našim realnim.On lako uspostavlja vezu sa filozofskim, koje u njegovim slikama poprima simboliènost, uspospostavlja vezu i sa kadriranjem u kojem razlièite perspektive sliku èine složenom - zapislala je istorièarka umjetnosti Petrica Duletiæ o Vukoviæev slikama, koje su od sinoæ izložene u Kuslevovoj kuæi. 
 
0
Savršeni tajming
Djecu "pravite" - ujutro u osam!
    Naš unutrašnji sat savršeno diktira što bi trebalo raditi u taèno odreðeno vrijeme, odnosno koje je vrijeme optimalno za seks, kafu, vježbanje, uzimanje ljekova, pokazalo je istraživanje London School of Economics 
 
0
Istorièarka umjetnosti Milica Raduloviæ o slikama Aleksandre Popoviæ
Od tenzije - do apstrakcije!
    - U radovima Aleksandre Popoviæ prepoznaje se, prije svega, jedna istinska i konaèna posveæenost slikanju, tako dragocjena u vremenu aktuelnih savremenih umjetnièkih izraza. Dodamo li tome èinjenicu da je Aleksandra življenjem u Njujorku direktno upuæena na najnovije trendove u svjetskoj likovnoj umjetnosti, èesto prezasiæene brutalnim i agresivnim sadržajima, njeno slikarstvo èini se još plemenitijim i daleko iskrenijim. 
 
2
Uz izložbu slika Marice Kuznjecov Boljeviæ u galeriji “Centar”
“Let” – ispovjest umjetnice!
    - Njeno slikarstvo predstavlja ispovjest umjetnice koja preko zatvorenog sistema jezièkih ideograma iskazuje svoje intelektualne nazore, emotivne i perceptivne utiske. Reinkarnacijom predstava "potonulih u skrivenim vijugama podsvjesnog" otvorila je put novoj stvarnosti – primjeæuje istorièarka umjetnosti Ljiljana Zekoviæ o izložbi slika „Let“ Marice Kuznjecov Boljeviæ koja je u galeriji “Centar” otvorena od preksinoæ.
Integralno prenosimo tekst Zekoviæeve iz kataloga koji prati izložbu:
 
 
3
Kako sprijeèiti mamurluk
Izbjegnite - "jutarnju kaznu"!
    Vrtoglavica, glavobolja i muka predstavljaju jutarnju kaznu za one koji su prethodne veèeri suviše pili, a da bi se ovi simptomi izbjegli ili ublažili struènjaci predlažu veæu umerenost u piæu, ne uzimanje alkohola na prazan stomak, 
 
2
Izložba slika Izabele Matoš u galeriji „Most“
Bogatstvo linija, tonova - i strasti!
    Kada sam bolje upoznala Izabelu, uz arapsku muziku, shvatila sam njenu opijenost orijentom. To su njene boje, karmin-narandžasta-crvena, tople, jake, žestoke, mirisne, harmoniène, teške, prepleti, ornamentika, bogatstvo tonova, linija i strasti. 
 
3
Retrospektivna izložba "Izmeðu slike prirode i prirode slike", povodom vijeka od roðenja Petra Lubarde
Djelo za - vrh piramide!
    - Na današnji dan prije 100 godina na Ljubotinju, pokraj Cetinja, rodio se Petar Lubarda, umjetnik koga je njegovo stvaralaštvo postavilo na sam vrh piramide u koju su ugraðena imena velikana crnogorske likovne umjetnosti - ukazao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanoviæ, otvarajuæi u "Plavom dvorcu" na Cetinju retrospektivnu izložbu "Izmeðu slike prirode i prirode slike 
 
1
Akvareli i crteži Dragana Karadžiæa u galeriji „Centar“
Putovanje kroz svjetlost!
    Svjetlost u prostoru prepoznatljivih zvukova ili tišine, preobražaj vjetra u muziku školjke, talas i ono „nešto moje“, tajanstveno i znakovito u plavoj melanholiji Mediterana, pretvoreno u potrebu vizije kao jemstvo autentiènosti. Horizont, koji „...nudi najveæe moguæe putovanje – što je iza? – pitanje svih sljedeæih pitanja...je umjetnikovo rodno mjesto...“ Putovanja koja se nikada ne završavaju, ali vremenom sublimiraju u znak, zvuk, ili stih. I poezija...To su pobožna ishodišta magije slikarstva Dragana Karadžiæa. 
 
0
Izložba slovenaèkog umjetnika Sama u „Dvorcu Petroviæa“
Ortodoksni infantilizam
    Samo je neobièan umjetnik, misleæi i odgovorni likovni umjetnik kao i vizionar i zatoèenik umjetnosti. On je utemeljivaè, zaèetnik i jedini predstavnik novog pravca u slovenaèkoj likovnoj umjetnosti – ortodoksnog infantilizma – mješavine iskrièave infantilnosti i suptilne otvorenosti za tragikomiènost svakodnevnice. 
 
2
Izložba slika Aleksandra Vukotiæa u Umjetnièkom paviljonu ULUCG
Snaga globalnih simbola
    Slike Aleksandra Vukotiæa su kompleksna scenografija za sagu o jedinstvenoj simbiozi i sistemu oblika u prostoru moguæeg i stvarnog. Preformulacijom trivijalnih detalja i izmještanjem u urbani kontekst, njihov uobièajeni smisao dobija ironijsku snagu i metaforiènost, koju èesto nije jednostavno sagledati. Tako zatvorena u sopstvenu znakovitost i ogranièeno polje slike, poruka ostaje element autentiènog vizuelnog objekta. 
 
0
Knjiga sedmice - "Zaradite više, napredujte brže" - Brajan Trejsi
Recepti za - karijeru!
- “Ne želim da se deset ili dvadeset godina gegam za gomilom” - maksima je Brajana Trejsija, autora knjige "Zaradite više, napredujte brže" u kojoj je postavio temelje za jednu uspešnu karijeru i nelimitirajuæu zaradu. Mudrost kako zauzeti kljuène stavove neophodne za pretvaranje beznaèajnog posla u karijeru i odliènu novèanu nadoknadu koja život znaèi - moæ jasne vizije, znaèaj pozitivnog razmišljanja, koliko vrijedi postati uticajan, moæ razionalnog odluèivanja, investiranje u druge - Trejsi otkriva u 21. poglavlju. Koristite se dvadesetjednom najboljom idejom: 
 
2
Knjiga sedmice - "Ukroæena zloæa", Viljem Šekspir
Komedija - "specifiène komunikacije"!
    „Ljubav i glad vladaju svijetom“ – utvrdili su mnogi. Ali svijet bježi od gladnih, goni zaljubljene. I sve se na kraju svode na mjeru i goli interes – moglo bi se dodati.
Malo je neobièno da u treæem milenijumu isèitavamo Šekspirovu komediju „Ukroæena zloæa“ i konstatujemo da nismo mnogo poodmakli! Šekspir to genijalno prezentuje krajnim konzumentima. Sama komedija je komunikacija. Još ako joj se doda pridjev koji termin pretvara u sintagmu „specifièna komunikacija“. 
 
1
Knjiga sedmice - "Snovi Meri Džejn" – Željko Jovoviæ
Izmeðu korica - preventiva i putokaz!
    „Bio sam u svom paklu, i dalje sam u svom paklu, ne oseæam se nadmoæno. To što sam živ... i kenjam o svojim noktima dovoljno je èudo za mene...“ Snovi Meri Džejn, autora Željka Jovoviæa, roman je za svakoga – „Zdravima æe poslužiti kao preventiva, bolesnima i ugroženima kao putokaz u zaèaranom krugu depresivnih stanja, a njihovim prijateljima i okolini pomoæiæe da ih shvate“ – i podrže! 
 
0
Knjiga sedmice - “Najveæi trgovac na svetu“ Og Mandino
Neponovljivo ispisana - "molitva"!
    Fiktivni junak Hafid, kamilar iz Hristovog vremena, autora Oga Mandinoa, živi u mnogim domovima, širom svijeta i danas. To je neponovljiva prièa, kako je deset svitaka o uspjehu i sreæi došlo u ruke odvažnog mladog kamilara, pošto je jedne noæi sluèajno zakoraèio u peæinsku staju kraj Vitlajema. Iskazivanje osjeæanja je neprikosnoveno, prava rijetkost meðu piscima. Taj umirujuæi, molitveni oseæaj u rijeèima, kao vrsta recitata, veèernje molitve. Vremenom æe sigurno Og Mandino i njegovo djelo „Najveæi trgovac na svetu“ postati klasik. Na to ukazuje njegov stvaralaèki rad - 14 knjiga, prevedenih na 18 jezika, prodatih u više od 25 miliona primjeraka. 
 
0
Knjiga sedmice -„Gospoða Bovari“ - Gistav Flober
"Madam" koja fascinira!
    Teško je izdvojiti ono što najviše fascinira u Floberovom romanu „Gospoða Bovari“. Da li sama prièa, atmosfera, vrijeme nastajanja, provokativni simbolièki smisao u romanu, sam lik Eme Bovari, jedne od heroina svjetske književnosti uopšte ili stilska briljantnost Floberove naracije i deskripcije, odnosno dijalog? U svakom sluèaju, „Gospoða Bovari“ jedan je od najboljih primjera pišèevog umjetnièkog majstorstva.  
 
2
„Èovek i njegov identitet“ – Vladeta Jovetiæ
Suptilna analiza identiteta!
    „Èovek i njegov identitet“, autora – Vladete Jovetiæa, otkriva nam na jedan suptilan naèin kriterijume koji mogu približno taèno da odgovore na pitanja: šta zapravo èovjeka èini zrelom i cjelovitom liènošæu? Autor prezentuje identitet kroz praktièna objašnjena savremene psihoanalize, psihologije, psihoterapije i to iskustvima kako individualnim tako i kolektivnim. 
 

|1| |2| |3|