1
Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Crnogorski PEN centar osudil navode nikšićkog parlamenta povodom podizanja spomenika Petru II Petroviću-Njegošu
Srpski mod “pomirenje” - otimanje Crne Gore!

- Njegoš nije srpski pjesnik niti se za života svrstavao u srpske pisce. Njegoš je crnogorski vladar i pisac te kao takav dio crnogorske književne i kulturne baštine. Zahvaljujući svojemu značaju u XIX vijeku na južnoslovenskome prostoru od Njegoševe smrti do danas njegov lik i djelo često su bili predmet otimanja i reinterpretacija, no njegovo književno djelo duboko utemeljeno u crnogorskoj kulturi nadživjelo je sve ideologije i velikodržavne programe - podsjećaju Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Crnogorski PEN centar koji su osudil navode iz obrazloženja lokalnoga nikšićkog parlamenta povodom podizanja spomenika Petru II Petroviću-Njegošu u kojemu se Njegoš i njegova djela tretiraju kao dio srpske književnosti.

- Takođe, izražavamo čuđenje i razočaranost potezom suverenističkih odbornika koji su glasajući za podizanje spomenika Njegošu u Nikšiću zapravo glasali i za obrazloženje. Čini se da postizborne kombinacije utiču na suverenističke stranke da prećutno prelaze preko asimilacije Crnogoraca i aproprijacije crnogorske kulturne baštine kako ne bi uzburkali medijske platforme i pendrek kružoke koji su od identitetskih pitanja pod krinkom “pomirenja” stvorili bauka - navodi se u reagovanju FCJK i PEN.
U trenutnoj crnogorskoj stvarnosti koja je politikom vlasti nabaždarena na srpski mod “pomirenje” predstavlja zapravo mirenje s činjenicom da se svakoga dana, dio po dio, od Crne Gore otkida njena kulturna baština.
Suverenističkim odbornicima poručuju da ne nasijedaju na “namještanje sata” jer, kažu, time pospješuju napore četničkoga rukoljuba, poklonika Draže Mihailovića i negatora genocida u Srebrenici, gradonačelnika Nikšića Marka Kovačevića koji ovako podmuklim potezima grad pod Trebjesom pretvara u dio Republike Srpske.
- Vaša logika da je lokalna vlast željela da vas navuče da glasate protiv podizanja spomenika Njegošu istovjetna je prošlogodišnjoj pameti da vjerujete u Dritana Abazovića i njegov koncept manjinske Vlade. Kao što ste dali podršku Abazovićevoj Vladi koja nije krila da joj je jedan od prioriteta potpisivanje “Temeljnoga ugovora”, tako ste i Njegoša prepuštili četničkome gradonačelniku Marku Kovačeviću - napominju iz FCJK i PEN centra.
Kako crnogorske crkve, tako je, kažu, sad i Njegoš prepisan u vlasništvo Srbije.
- Što se tiče naših stavova povodom teksta obrazloženja, oni su makar jasni – nikad nećemo prihvatiti srbizaciju Crne Gore i otimanje naše kulture - zaključuju u reagovanju.




Posjeta : 123