0
Odzvonilo vladavini dolara
Dolazi vrijema - eura i juana!

    Vladavini dolara je odzvonilo. Sve je izvjesnije da æe uskoro prestati biti glavna valuta svjetskih novèanih rezervi. Najavljuje to u svojoj analizi Barry Eichengreen, profesor ekonomije i politièkih znanosti na sveuèiliÅ¡tu Berkeley u Kaliforniji. Zasad je 85 odsto svih deviznih transakcija trgovina drugim valutama u zamjenu za dolar. ViÅ¡e od 60 odsto deviznih rezervi srediÅ¡njih banaka denominovano je u dolarima. No, Eichengreen je uvjeren da æe se situacija iz temelja promijeniti.

– Vjerujem da æemo u sljedeæih deset godina doživjeti preobražaj prema svijetu u kojem se nekoliko valuta takmièi za prevlast – kaže ekonomski vizionar.
Da bismo razumjeli buduænost dolara, važno je shvatiti zašto je sada tako dominantan. Prvo, dužnièki vrijednosni papiri uglavnom su denominovani u dolaru. Dostupnost derivata kojima se smanjuje devizni teèaj i rizik je nenadmašan, a to ga èini najpovoljnijom valutom za poslovanje preduzeæima, središnjim bankama i vladama. Sigurno je utoèište u krizama, kad su dolarska tržišta likvidna. Treæi je razlog nedostatak alternative; ostale zemlje koje imaju reputaciju stabilnih, poput Švajcarske i Australije, premalene su da bi nametnule svoje valute.
Novi poredak
No, Å¡to se mijenja?
– Sva tri stuba koja podupiru dominaciju dolara doživljavaju eroziju, a dolaze i promjene u tehnologiji koje brišu teškoæe usporedbe cijena. Svima je dostupan konverter valuta u realnom vremenu – otkriva Eichengreen.
Drugo, dolar dobiva prave suparnike u drugim valutama prvi put u 50 godina; dvije su realne alternative euro i kineski juan. Suprotno špekulacijama, EU vlade nisu napustile zajednièku valutu, niti to kane napraviti. Nastaviæe smanjivati deficit i izdavati obveznice.
- To æe postaviti temelje integrisanom evropskom tržištu obveznica kao alternativi dolarskim rezervama. Kina kreæe s internacionalizacijom juana; desetine stranih kompanija u Hong-Kongu izdaju obveznice u juanu, a od januara je Bank of China nudi osigurane depozitne raèune u New Yorku. Postoji i realna opasnost da dolar prestane biti utoèište, èemu je kumovala kriza. Savezni dug približio se 75 odsto BDP SAD. Posljedica je da dolar neæe više automatski rasti, a druge valute padati u krizama, što æe zakomplikovati život amerièkim firama koje se dosad nisu morale brinuti za teèaj. Ni Vlada SAD neæe moæi jeftino finansirati proraèunski deficit. Usto, olakšaæe stanje evropskim i kineskim bankama i firmama koje æe obavljati više meðunarodnih poslova u svojim valutama.
– Moji izraèuni pokazuju da æe dolar pasti oko 20 odsto. Zbog cijene uvezene robe, životni standard u SAD smanjiæe se i oko 1,5 odsto BDP ili 225 milijardi današnjih dolara.





Posjeta : 2600