1
Upućen poziv zemljama koje nisu članice kartela za stvaranje uravnoteženog tržišta
OPEC za više nafte

       Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), povećavši u srijedu proizvodnju za jedan milion barela dnevno, počela je lobirati kod proizvođača koji nisu članovi tog naftnog kartela da učine isto.
       Naftni kartel, koji je objavio povećanje proizvodnje za četiri posto, tokom današnjeg i sjutrašnjeg dana održaće sastanke s čelnicima industrije energije, uključujući naftne kompanije i agencije, u nastojanju da poveća globalne kapacitete za proizvodnju nafte.


       S obzirom da OPEC, koji pokriva trećinu ukupne svjetske proizvodnje nafte, već proizvodi iznad novo podignutog ciljanog nivoa od 27 miliona barela dnevno, koja stupa na snagu od 1. novembra, takav se potez uveliko smatra simboličnom gestom.

       Ali, čelnik tog kartela Purnomo Yusgiantoro, ujedno indonezijski ministar za naftu, pozvao je proizvođače ne-članove toga kartela da "sarađuju s tom organizacijom u njenim mjerama s ciljem stabilizacije tržišta", kazavši kako je stvaranje uravnoteženog tržišta "odgovornost svih proizvođača".

       Rusija i Norveška, drugi i treći najveći svjetski izvoznik nafte, nisu dali signale da će se obazirati na takav poziv.

       Norveški ministar nafte Thorhild Widvey, koji će ove nedelje razgovarati s predstavnicima OPEC-a, izjavio je da ta nordijska zemlja, koja proizvodi oko 2,9 miliona barela nafte dnevno, nema viškova kapaciteta. Ni ruski ministar za naftu Andrey Greus nije ponudio svoj pristanak."Zainteresovani smo za stabilnost cijena i veću predvidivost", kazao je on.

       OPEC tvrdi da ima trenutno 1,5 milijuna barela dnevno viškova kapaciteta, a da će u srednjem roku imati i više.

       Analitičari kažu da je OPEC silno podcijenio rast potražnje u ovoj godini. Sada se čini da tom naftnom kartelu nedostaje mogućnosti da dovoljno brzo poveća proizvodnju kako bi spustio cijene nafte. Iako članovi kartela ove godine ostvaruju goleme dodatne dolarske prihode od prodaje nafte, takođe strahuju da bi cijene mogle porasti tako visoko da naštete svjetskom društvenom oporavku i smanje buduću potražnju.





Posjeta : 1206