0
I njegovu prodaju treba zabraniti mlaĆ°ima od 18 godina
Å eƦer je otrov - poput cigara!

    Å eƦer je otrov i njegovu bi prodaju trebalo regulisati kao Å”to je uĆØinjeno sa zabranom prodaje cigareta mlaĆ°ima od 18 godina ā€“ piÅ”e Daily Mail, pozivajuƦi se na ĆØlanak objavljen u ĆØasopisu ā€œNatureā€.

OÅ”teƦenja organizma?
Autor teksta je Robert Lustig, kalifornijski ljekar i struĆØnjak za debljinu u djece.
ā€“ Å teta koja u organizmu nastaje konzumacijom bijelog Å”eƦera može se uporediti s onom koju prevelike koliĆØine alkohola ĆØine jetri ā€“pojasnio je dr. Lustig. Dodao je i da nije samo rijeĆØ o pretjeranom debljanju nego i oÅ”teƦenjima koja nastaju na jetri i krvnim žilama, a otkriveno je da Å”eƦer uzrokuje i hormonalne poremeƦaje te poviÅ”en krvni pritisak.
Ipak, problem, piÅ”e ljekar, nije u ljudima koji ne žele izbaciti bijeli Å”eƦer iz upotrebe veƦ u ĆØinjenici da je u svakidaÅ”njoj prehrani toliko rasprostranjen, da ga je nemoguƦe izbjeƦi.
ā€“ Slatka piƦa, alkohol, pasirana rajĆØica, slatkiÅ”i, sve sadrži Å”eƦer ā€“ istakla je nutricionistkinja Mirela MariƦ iz Centra za regulaciju tjelesne težine u Nemetovoj. Nije, kaže, rijeĆØ o tome da kaÅ”iĆØica Å”eƦera oÅ”teƦuje jetru, nego o tome da je sav alkohol od vina do likera prepun Å”eƦera.
ā€“ Bijeli Å”eƦer izvor je praznih kalorija, a niÅ”ta zdraviji nije ni smeĆ°i kojem je dodana melasa kako bi promijenio boju ā€“ otkriva M. MariƦ. ƈinjenica jeste, pojaÅ”njava, da u Å”eƦerima nema hranjive vrijednosti i nema vitamina, pa su sve unesene kalorije ā€œnekorisneā€.
Nije otrov
ā€“ OÅ”teƦenja guÅ”teraĆØe ne mogu nastati jedemo li umjereno bijeli Å”eƦer nego se mogu povezati s optereƦenjem tog organa ako pretjerano luĆØi inzulin ā€“ istakla je. Umjesto Å”eƦera preporuĆØuje steviu ā€“ biljku slatkog okusa ā€“ kao zaslaĆ°ivaĆØ, a dobra zamjena su i med te javorov sirup.
Zdravim ljudima Å”eƦer nije otrov, smatra i dijabetolog profesor Željko Metelko.
ā€“ Treba ga uzimati umjereno, a Å”teti dijabetiĆØarima kod kojih može uzrokovati oÅ”teƦenja organizma kroz nagli skok ili pad vrijednosti ā€“ istakao je. Dodao je kako je taĆØno da je Å”eƦer skriven posvuda i da se nalazi i u artiklima za koje ne bismo oĆØekivali da ga sadrže.




Posjeta : 1843