1
Digitron i demokratija
Re:fer&um!

Demokratija je volja veæine – poznato je još od uspostavljanja vladavine naroda, a egzaktna nauka je tu da veæinu izmjeri, iskaže i proglasi. Sve ostalo su (ne)sporazumi, politika, alhemija. Iako se još može èuti da je u Crnoj Gori „demokratija u povoju“, pokazala je ona da ima demokratski kapacitet. Znala je i da se sporazumije i da razumije, popuštala je i pred voljom politike, žrtvujuæi, ili bar odlažuæi strateške nacionalne interese. U viševjekovnoj istori ništa joj nije „palo s neba“, naprotiv. Tako i sada, „u 5 do 12“ do referenduma koji treba formulom demokratija+matematika da odgovori jesu li njeni graðani za svoju državu, ili za opstanak atipiène zajednice – atipièno evropski sugeriše joj se alhemija!

Donio je visoki izaslanik EU za bezbjednost Miroslav Lajèak u Podgoricu „paket“ kakav Evropa, a i niko drugi, još vidio nije. Reèe da to nije diktat, nije ponuda „uzmi ili ostavi“, ali dodao je i to da onaj ko namjerava u EU treba i da uvaži šta mu ona sugeriše. Mišljenje EU je da bi za odluku o nezavisnosti Crne Gore trebalo da glasa 55 odsto izašlih biraèa, referendum da se održi do 14.maja, kampanja da ne traje duže od 75 dana i da bude postavljeno jedno, jasno i nedvosmisleno referendumsko pitanje. Zaèuðenim predstavnicima vlasti i opozicije objasnio je da -EU vjeruje da , polazeæi od postojeæe situacije u Crnoj Gori, upravo ova formula, na najbolji naèin, obezbjeðuje jednake uslove za sve, a njom se ne prejudicira rezultat refernduma. To je formula koja je potpuno u skladu sa preporukama Venecijanske komisije u kojima se pominje i ovaj model kvalifikovane veæine. Kada ne postoje jasno definisani evropski standardi, onda se primjenjuju standardi koji najbolje odražavaju konkretnu situaciju u pojedinaènim zemljama. Ovo pravilo najbolje odražava situaciju u Crnoj Gori i daje legitimnost tom procesu, - Istraživanja pokazuju da je za nezavisnost nešto više od 40 odsto graðana, a za zajednièku državu 30 odsto. I 40 i 30 su manje od 50 , a formula je zahtijevala da se sagleda realna situacija, raèunica je kojom je Lajèak pokušao da obrazloži predlog EU.
Evropska “èarobna formula” naišla je na razlièite reakcije, uglavnom ishitrene. Jedan od trezvenijih bio je ministar inostranih poslova Crne Gore Miodrag Vlahoviæ.
- Situacija nije dramatièna kao što se može uèiniti, niti su naše šanse da iz ovog procesa izaðemo onako kako smo obeæali graðanima manje, naprotiv. Meðutim, imaæemo potrebu i razlog i na samoj sjednici parlamenta, ali i u komunikaciji do 27. da uèinimo ono što je na nama i da ukažemo da od tri moguæa rezultata referenduma – da nesporno pobijedi suverenistièka veæina, da neko drugi ima veæinu – najmanje je dobar onaj treæi rezultat – da postoji nesporna veæina za nezavisnu Crnu Goru , ali da ona ne zadovoljava onaj kriterijum koji ne postoji u uporednom pravu, niti je igdje do sada primjenjen. Šta æemo onda – to je naše legitimno pitanje evropskim i drugim prijateljima zbog toga što ne postoji ta alhemija, niti æe ona biti moguæa u Crnoj Gori, koja bi od legitimne, nesporne, kredibilne veæine uèinila da bude nešto drugo - ukazao je Vlahoviæ.
- Naša pozicija bila je i ostala, naroèito poslije drugog izvještaja Venecijanske komisije – mada za to nemamo pravnu obavezu – da ispoštujemo najviše pravne standarde i najzahtjevnije pravilo koje postoji u bilo kojoj od zemalja EU. To je „danski model“ koji predviða 40 odsto od ukupnog broja biraèa. To je potvrðeno i u praksi, veæ je održan referendum u jednoj od evropskih zemalja na taj naèin i po tim pravilima. To je nešto što se može zvati evropskim standardom i nešto na šta se svi zajedno, bez obzira da li želimo da Crna Gora bude nezavisna ili ne, možemo pozvati kao na pravilo koje ima najviši prag – dodao je ministar.
I zaista, uprkos “rašomonijadi” koja je nastala, èinjenice su neumoljive, a one kažu da je atipiènoj SiCG istekao rok trajanja, referendum je potpisom na Beogradski sporazum ovjerio i Havijer Solana, crnogorski zakoni su u skladu sa evropskim. Na potezu su poslanici u Skupštini Crne Gore, a zatim graðani. Referendum je najdemokratskiji izraz volje graðana, a matematika je nepogrešiva. Dakle, Re:fer&um – odgovor pošten i pametan. I Kueljov “alhemièar” vratio se kuæi.




B.Èukiæ

Posjeta : 2541