1
Uspjeh nauènika iz Minnesote, nada za lijeèenje srèanih bolesnika u buduænosti
Stvorili - novo srce!

    Moguænost stvaranja zamjenskog srca za pacijente koje èeka transplantacija mogla bi nam biti korak bliže bude li se novo istraživanje na laboratorijskim Å¡takorima moglo ponoviti i na ljudima.


Istraživaèi sa sveuèilišta Minnesota uspjeli su stvoriti srce koje kuca, koristeæi se vanjskom strukturom mrtvog srca štakora u koje su ubrizgali srèane æelije drugog štakora.
O svojem istraživanju izvijestili su u èasopisu Nature Medicine, prenosi CNN.
Umjesto pokušaja uzgoja potpuno novog srca upotrebom matiènih æelija, primijenjen je postupak u kojem se od mrtvog srca ostavlja samo vanjska, bijela, želatinozna ovojnica. Kao sredstvo za odstranjenje æelija korištena je obièna sapunica.
Obnova srca poèinje ubrizgavanjem novih srèanih stanica mladog štakora, koje se pumpaju kroz srce. Uz posebno tretiranje novih srèanih æelija i upotrebu pacemakera kojim ih se "uèi" pumpati, struènjaci Centra za kardiovaskularnu reparaciju sveuèilišta Minnesota pod vodstvom prof. Doris Taylor, uspjeli su nakon dvije sedmice dobiti srce koje kuca, obnovivši njegovo unutarnje tkivo.
Novo srce radi samo s dva odsto kapaciteta, a o njegovom stvaranju izvijestili su svi amerièki mediji, istièuæi kako ono pruža novu nadu za lijeèenje srèanih bolesnika u buduænosti.
Taylor je izjavila kako su veæ poèeli eksperimentisati sa svinjskim srcima koja su po velièini slièna ljudskima i koriste se za zamjenske dijelove kod nekih srèanih pacijenata.
Cilj je poveæati moguænosti lijeèenja pacijenata. Malo je vjerovatno da bi organizam odbacivao organ uzgojen iz vlastitih æelija.
Isti postupak moguæe je primijeniti i s jetrama te drugim organima, rekli su struènjaci, ocjenjujuæi da bi do uspješne primjene otkriæa struènjaka iz Minnesote moglo proteæi desetak godina.
U SAD je 2006. godine izvedeno 2192 transplantcija srca, a još èetiri do pet hiljada ljudi trebalo je transplantaciju, no nisu je mogli dobiti jer nisu imali donora.





Posjeta : 1925