1
Iznenaðujuæu slike Enceladusa
Voda na Saturnovom mjesecu!

    Svemirska letjelica Cassini koja orbitira oko Saturna otkrila je tekuæu vodu koja izbija iz gejzira na zaleðenom Saturnovom mjesecu Enceladus èime je podstakla i nagaðanja da bi na tom svemirskom tijelu moglo biti života.

Iznenaðujuæu slike mjeseca Enceladus predstavljaju jedne od najizravnijih i najdramatiènijih dokaza postojanja vode i na drugim svemirskim tijelima osim Zemlje. Dosadašnje tvrdnje o postojanju vode nisu se temeljile na direjktnim dokazima nego na nauènim analizama stijena i drugim indirektnim podacima.
Uzbuðeni zbog otkriæa neki su nauènici rekli da bi Enceladus trebao biti dodan kratkom popisu mjesta u sunèevom sistemu koje imaju najveæe izglede za postojanje života.
Ako na Enceladusu ima života on se vjerovatno sastoji od mikroba i drugih primitivnih organizama koji mogu živjeti u ekstremnim uslovima, kažu nauènici. Otkriæa su objavljena u najnovijem broju èasopisa Science.
David Morrison, viši nauènik pri NASA institutu astrobiologije, upozorava da se ne treba žuriti s ocjenama može li taj mali mjesec održavati život. "To je zasigurno zanimljivo otkriæe, no ne vidim što bi se osim toga moglo reæi", rekao je Morrison.
Nauènici vjeruju da su Mars i Jupiterovi ledeni mjeseci mogli imati, ili da su nekad imali, uslove za održanje života no dokazi o tome su indirektni. U sluèaju Marsa nauènici nikada nisu vidjeli tekuæu vodu no na temelju studija stijena vjeruju da je nekada tamo bilo vode. Magnetska oèitavanja Jupiterovog mjeseca Evrope pak snažno sugeriše da taj mjesec ima ocean pokriven ledom.
Enceladus u promjeru ima nešto manje od 500 kilometara a za njega se dugo vjerovalo da je hladan i neaktivan jer do njega dopire vrlo malo sunèeve topline. No nauènici sada vjeruju da je to geološki aktivan mjesec koji ima neoubièajeno topao južni pol i znaèajnu atmosferu.
Enceladusova "vruæa taèka", južni pol, još je po zemaljskim standardima ledena jer je temperatura pola minus 297 stepeni, 20 stepeni toplija nego u okolnom podruèju.
Vjeruje se da voda pod visokim pritiskom dolazi iz podzemnih rezervoara, a kako ocjenjuju nauènici iz projekta Cassini, možda i ukazuje da pod zemljom postoji stalan izvor topline.
Cassini je utvrdio da gejzire èine voda i ledene èestice sa znaèajnom kolièinom ugljen-dioksida i nešto metana koji stvaraju atmosferu Enceladusa.





Posjeta : 1921