1
Rekli su -istoričar i poslanik DPS Dragutin Papović
O Njegošu - dva mišljenja!

- Crnogorski narod, njegova nacionalna svest, je duboko utemeljena u svojoj kulturnoj i političkoj istoriji. ZaÅ¡to mu onda iz te njegove kulturne tradicije tako lako „krademo“ pisce?… napisao je profesor FiloloÅ¡kog fakulteta Univerziteta u Beogradu Slavko Vukomanović 1984. u eseju „Krađa pisaca“ u kome je zapisao da NjegoÅ¡ pripada kulturnom nasljeđu crnogorske nacije-

Jedan od najznačajnijih srpskih književnika 20. vijeka i jedini trostruki dobitnik NIN nagrade Oskar Davičo, dobio je NjegoÅ¡evu nagradu 1978. godine za knjigu poezije „Reči na delu“. Na svečanoj ceremoniji dodjele nagrade u Vladinom domu na Cetinju Davičo je, između ostalog, rekao: „Očito „Gorski vijenac“ nije delo netolerancije… i bili smo mi ovde svedoci kad su ljudi PatrijarÅ¡ije, u civilu ili mantiji, dizali onoliku buku protiv podizanja mauzoleja na Lovćenu. Zatočenici proÅ¡losti i njenih zamkova, moralno ruÅ¡evnih i mentalno sruÅ¡enih, bez stida su tada vadili iz frižidera istorijskog nepamćenja nevažne činjenice kakva je ona da jednom pravoslavnom vladaru Crne Gore, katolik i Hrvat Ivan MeÅ¡trović nema prava da podiže spomenik… NjegoÅ¡ nikada i nije bio učitelj genocidnih mržnji, ni kao čovek ni kao pesnik, ni kao vladika, ni kao državnik. Nije bio prorok netrpeljivosti ni propagandist istrage poturica kako ga, na primer, za ugled hoće pristalice ukidanja nacionalnih razlika nožem i istragama.“
Srpski narod, koji u svojoj kulturnoj istoriji ima puno velikih pesnika, nema potrebe da se otima oko jedinog crnogorskog velikog pesnika iz proÅ¡log veka. To postaje naročito besmisleno ako se ima u vidu da su NjegoÅ¡, „Gorski vijenac“, ponikli iz bića crnogorskog naroda, njegovog shvatanja života, morala, herozima. „Gorski vijenac“ je nerazdvojni deo crnogorske etničke svesti, opÅ¡te dobro svih Crnogoraca, nacionalna svetinja čije stihove jednako znaju deca i starci, celi naraÅ¡taji.




Posjeta : 192