1
Petoseptembarski dogaðaji na Cetinju
Lovæen - oltar sveti!

    Petoseptembarski dogaðaji na Cetinju, kada je radi introniizacije mitropolita Crkve Srbije Joanikija izvedena dosad najbrutanija akcija vlasti protiv mirnih graðana koji se nijesu slagali sa ustolièenjem u Cetinjskom manastiru, vlasniÅ¡tvu Prijestonice, simbolu državnog, duhovnog, kulturnog...postojanja i trajanja Crne Gore, imali su svoju uvertiru, a dobijaju i nastavak na politièkom, sportskom i svakom drugom terenu svakodnevnog života Crne Gore. Ataci na Crnu Goru svakodnevni su sa raznih adresa, od Beograda, Banja Luke, do Podgorice, Bijelog Poja, Budve...sve po onoj "cij opravdava sredstvo", a cilj je viÅ¡e nego jasan - uvoðenje Crne Gore u "srpski svet".


Poslije neuspjelog državnog udara 2016., protivnici nezavisne, graðanske, proevropske, multinacionallne i multivjerske Crne Gore, njeni protivnici, zagovornici stare ideje o vellikoj Srbiji, sada preformulisane u "srpski svet", samo su promijenili taktiku. Vjeèitom prièom o ugroženosti srpskog naroda, tadašnja prosrpska opozicija, zajedno sa "presvuèenim" demokratskim i graðanskim partijama, uz pomoæ SPC, zvaniènog Beograda i medijske harange, pribjegla je litijama za odbranu svetinja, sve u cilju da "na prvim demokratskim izborima sruše posljednji diktatorski režim". Nažalost svih kojima je Crna Gora jedina domovina, koji je vide kao sekularnu, graðansku državu, èlanicu NATO i EU, prosperitetnu...uspjeo im je, bar za sada.
Pod Ostrogom formirana ekspertsko-apostolska jednovjerna i jednonacionana vlada nije gubila vrijeme. Tajno, ali organizovano zadužila je državu, promijenia je Zakon o slobodi vjeroispovijesti, smjenila diplomatiju, ukinula nacionalnog avio-prevoznika, nastavila rekonstrukciju vlasti po dubini, a njeni eksperti, prije svih Leposaviæ i Bratiæeva pokazali su jasne namjere. Prvi je promijenom Zakona crnogorske svetinje prepisao Beogradskoj patrijaršiji, a Bratiæeva je reaizovala èistku od crnogorskih kadrova u kulturnim i vaspitno-obrazovnim ustanovama.
Veæina graðana koja nije za ovakvu agendu Vade iz dana u dan sve više osjeæa da je "osvježilo" - nepodnošljivo. Te graðanske percepcije postali su svjesni i vlastodršci, pa su, da bi dobii na vremenu da odigraju završni "dvokorak" - potpisivanje Temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije i popis, dok su još oni i Vuèiæ na vlasti, svijetu otkrii crnogorski nacionalizam i teroriste koji za raèun odbrane neèijeg kapitala, ruše "prvu demokratski izabranu vast". Reagovali su upotrebom raspoloživih vojnih i poicijskih resursa - helikopterima, suzavcima, gumenim mecima, dugim cijevima, graðevinski mašinama...
Od "uspješne evropske prièe" i "faktora stabilnosti" Crna Gora za samo godinu postala je problem Evrope, zahvajujuæi izmeðu ostalog, žmurenju EU i SAD.
Poslije svega, ekonomski, koronom i "srpskim svetom" iscrpljeni graðani Crne Gore jasno su pokazali da neæe nazad u devedesete i u srednji vijek. Belveder nije pao, nije ni Cetinje, neæe ni Crna Gora. Lovæen nam je oltar sveti. Da je vjeèna Crna Gora!




Borislav Èukiæ

Posjeta : 565