1
Objavljene nominacije za najprestižniju filmsku nagradu
"Mank" nominovan - za 10 Oskara!

    Nominacije za najprestižniju filmsku nagradu - Oskar, koje će biti dodijeljene na ceremoniji u Los Anđelesu 25. aprila, objavljene su danas, a film "Mank" predvodi spisak sa najvećim brojem nominacija, ukupno 10.

Slijede ga ostvarenja "Zemlja nomada" "Juda i crni Mesija", "Minari" i "Zvuk metala".

Među nominovanima za najbolji strani film je i bosanskohercegovačka priča o Srebrenici "Quo vadis, Aida" Jasmile Žbanić.

Koja su ostvarenja ušla u finalnu trku za nagradu Američke akademije filmskih nauka i umjetnosti saopštili su supružnici i kolege Prijanka Čopra Džonas i Nik Džonas koji su se uključili iz Londona. Ovo su nominacije u najvažnijim kategorijama:

Najbolji film

"Otac" (The Father)

"Juda i crni Mesija" (Judas and the Black Messiah)

"Menk"

"Minari"

"Zemlja nomada" (Nomadland)

"Mlada žena koja obećava" (Promising Young Woman)

"Zvuk metala" (Sound of Metal)

"Suđenje čikaškoj sedmorici" (The Trial of the Chicago 7)
Najbolji strani film

"Another Round" Danska

"Better Days" Hong Kong

"Collective" Rumunija

"The man who sold his skin" Tunis

"Quo vadis, Aida?" Bosna i Hercegovina

Najbolji glumac u glavnoj ulozi

Riz Ahmed "Zvuk metala"

Čedvik Bouzman "Crna zadnjica Ma Rejni"

Antoni Hopkins "Otac"

Geri Oldman "Mank"

Stiven Jaun "Minari"

Najbolja glumica u glavnoj ulozi

Vajola Dejvis "Crna zadnjica Ma Rejni"

Endra Dej "The United States vs. Billie Holiday "

Vanesa Kirbi "Pieces of a Woman"

Frensis MekDormand "Zemlja nomada"

Keri Maligan "Mlada žena koja obećava"

Najbolja režija

Tomas Vinterberg "Još jedna runda"

Dejvid Finčer "Mank"

Li Ajzak Čang "Minari"

Kloi Žao "Zemlja nomada"

Emerald Fenel "Mlada žena koja obećava"

Najbolji glumac u sporednoj ulozi

Saša Baron Koen u "Suđenje čikaškoj sedmorici" (The Trial of the Chicago 7)

Danijel Kaluja "Juda i crni Mesija" (Judas and the Black Messiah)

Lesli Odom Džunior u "Jedna noć u Majamiju..." (One Night in Miami... )

Pol Rasi u "Zvuk metala" (Sound of Metal)

Lakit Stenfild u "Juda i crni Mesija" (Judas and the Black Messiah)

Najbolja glumica u sporednoj ulozi

Marija Bakalova u "Borat 2"

Glen Klouz u "Seljačka elegija" (Hilbilly Elegy)

Amanda Sejfrajd "Mank"

Olivia Colman "Otac" (The Father)

Juh-Džung Joun "Minari"

Ceremonija dodjele nagrada biće održana 25. aprila u Los Anđelesu.




Posjeta : 180