0
Zlatni standard prehrane odojèeta
Dojenje pozitivno - i za bebu i za majku!

    Dojenje je zlatni standard prehrane odojèeta, a majèino mlijeko prilagoðeno je djetetu koje majka doji, kaže nutricionista Tena Niseteo i dodaje da dojenje ima nesporan i dokazan pozitivan uticaj na odojèe, ali i na majku koja doji.

- Posljednjih godina u porastu je isticanje važnosti dojenja, a statistièki podaci govore da su majke sve predanije iskljuèivo dojenju u ovom važnom životnom razdoblju - rekla je ona.
Prema njenim rijeèima, majèino mlijeko je jedina "živa hrana" pa se mijenja s obzirom na potrebe odojèeta, a zanimljivo je da se promjene u sastojcima dogaðaju èak i za vrijeme samog dojenja.
- Poznato je da tokom laktacijskog razdoblja majèino mlijeko mijenja svoja svojstva pa tako iz oblika guste žuækaste teènosti visoke energetske vrednosti i nutritivnog sastava, kolostruma (prvog mlijeka), kroz prelaznu fazu poprima svoj zreli oblik - istièe Niseteo.
Ona podsjeæa da je sastav majèinog mlijeka jedinstven i da osim nutrijenata važnih za normalan rast i razvoj djeteta, sadrži i niz biološki aktivnih sastojaka poput enzima, hormona, faktora rasta, antitela, imunih æelija, ali i živih mikroorganizama koji se smatraju prvim probioticima, pa zato dojenje ima neosporno pozitivan uèinak na rast, razvoj i zdravlje djeteta.
Niseteo ukazuje da se energetske i nutritivne potrebe odojèeta brzo menjaju tokom njegove prve godine života zbog èega dolazi do promjene sadržaja gotovo svakog sastojka majèinog mlijeka.
Takoðe, ona istièe da proteini u majèinom mlijeku nemaju samo ulogu hranjivih sastojaka, veæ su oni mnogo više pa èine najveæi broj biološki aktivnih supstanci koje djeluju na razvoj svih organskih sistema, a posebno razvoj imunološkog, moždanog i hormonalnog sistema.
Svjetska zdravstvena organizacija i Evropsko društvo za djeèiju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu (ESPGHAN) savjetuju davanje kravljeg mlijeka djetetu tek poslije napunjene prve godine.




Posjeta : 1697