|
|
1 | | Predsjednik "Prave Crne Gore" uputio inicijativu premijeru u tehničkom mandatu | | Pokrenuti razjeĆĄenje - Krivokapića i Konjevića! |
- S obzirom na činjenicu da ste u govoru prilikom izglasavanja nepovjerenja Vladi, u SkupĆĄtini Crne Gore, naveli da je aktuelni ministar odbrane RaĆĄko Konjević izvođač radova "nekih struktura", te da ste duĆŸe vremena navodili da ministri Krivokapić i Konjević "nisu dio tima", kao i da ste viĆĄe puta naknadno iznijeli slične kvalifikacije o ovim ministrima, a sa čime se slaĆŸe generalna javnost, predlaĆŸemo da SkupĆĄtini dostavite zahtjev za njihovo razrjeĆĄenje u skladu sa ovlaĆĄćenjima premijera iz člana 105 stav 3 Ustava Crne Gore - naveo je Marko Milačić, predsjednik "Prave Crne Gore", u inicijativi koju je uputio inicijativu premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću.
- Činjenica je da najmanje dva resora u VaĆĄoj Vladi pokrivaju ministri koji imaju veze sa "nekim strukturama", kako ste viĆĄe puta to navodili, te kako je to opĆĄtepoznato, i to jedan koji pokriva najosetljiviji sektor bezbjednosti - resor odbrane, ministar koji duĆŸi vojno-obavjeĆĄtajnu opremu, kao i specijalne snage sa najvećim borbenim sposobnostima u odnosu na sve druge grane bezbjednosti, ĆĄto relativizuje cjelokupan bezbjedonosni sistem Crne Gore i sigurnost građana.
Drugi, ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić, jedini drĆŸavni funkcioner koji uz predsjednika drĆŸave, premijera i predsjednika SkupĆĄtine ima pravo da predstavlja Crnu Goru u inostranstvu, te da rukovodi mreĆŸom informisanja i sluĆŸbeno informiĆĄe inostrane predstavnike o stanju u Crnoj Gori, a time i direktno utiče na afirmaciju ugleda "nekih struktura", dok isto tako utiče na uruĆĄavanje nekih drugih struktura koje pokuĆĄavaju da stvore druĆĄtvo slobodno od ucjena, kriminala i korupcije. Isti taj ministar javno relativizuje opasnost od organizovanog kriminala i stvara podjele na najprizemnije, te diplomatski, kulturno i moralno krajnje neprihvatljive načine.
PredlaĆŸemo da zajedno sa preostalim članovima Vlade, već na prvoj sjednici iste dostavite navedeni SkupĆĄtini navedeni predlog, kako bi SkupĆĄtina mogla da djeluje i kako bi bezbjedonosni sistem i institucije drĆŸave mogle da obavljaju svoj posao.
Podsjećamo da prema Ustavu Crne Gore, Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje u SkupĆĄtini ima samo jedno ograničenje u svom djelovanju, a to je da ne moĆŸe raspustiti SkupĆĄtinu u skladu sa članom 110 stav 2 Ustava. Činjenica da se Ustav opredijelio za eksplicitno normiranje ograničenja Vlade kojoj je prestao mandat, to je podjednako i eksplicitno jasno da sva druga Ustavna ovlaĆĄćenja Vlade Crne Gore, uključujući i organizaciona, kadrovska i funkcionalna ovlaĆĄćenja Vlade ostaju na snazi i prilikom prestanka mandata Vlade, sve do izbora nove Vlade.
U skladu sa tim ukazujemo na brojne kadrovske poslove koje tekuća Vlada nesmetano obavlja u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlaĆĄćenjima, uključujući smjenu i imenovanje novog rukovodioca ANB-a, te drugih organa i ministarstava. Pored toga i prethodna, 42. Vlada kojoj je bio prestao mandat uvela je prinudu upravu u SO Budva, tako da u ustavnoj i zakonodavnoj praksi rada Vlade kojoj je prestao mandat ne postoji bilo kakva prepreka za obavljanje duĆŸnosti i ovlaĆĄćenja propisanih Ustavom i zakonima Crne Gore kada su u pitanju imenovanja, razreĆĄenja i ostala organizaciona i kadrovska pitanja u nadleĆŸnosti Vlade Crne Gore, po pitanju bilo kog organa i institucije, pa od primjene tih kadrovskih ovlaĆĄćenja nije izuzeta ni sama Vlada.
Dakle, ovlaĆĄćenja Vlade kojoj je prestao mandat ne podlijeĆŸu bilo kojoj vrsti drugačijeg ustavnog reĆŸima od onog koji je propisan za funkcije i nadleĆŸnosti Vlade, izuzev samo jednog iz člana 110 stav 2 Ustava Crne Gore, to predlaĆŸemo da postupite u skladu sa već citiranim, jasnim i viĆĄe puta u parlamentarnoj praksi Crne Gore primijenjenim članom 105 stav 3 Ustava Crne Gore i predloĆŸite SkupĆĄtini razreĆĄenja ova dva ministra.â
|
Posjeta : 2426 |
|
|
|
|