0
Kompanijama koje rade na kapitalnim projektima
Avansno uplaæeno - èetiri miliona!

       ViÅ”e od ĆØetiri miliona eura uplaƦeno je avansno u neÅ”to viÅ”e od mjesec kompanijama angažovanim na zapoĆØetim kapitalnim projektima uglavnom u Sjevernom regionu kako bi se osigurala likvidnost tih kompanija i održao kontinuitet radova u vrijeme pandemije koronavirusa.

Vlada Crne Gore je na 162. sjednici održanoj od 19. marta 2020. godine u okviru Predloga hitnih mjera Vlade kao podrŔke graðanima i privredi u cilju umanjenja negativnih efekata od epidemije korona virusa zadužila Upravu javnih radova i Upravu za saobraæaj da po zahtjevu kompanija angažovanih na izvoðenju radova ili pružanju usluga na kapitalnim projektima omoguæe avansno plaæanje.
Ministarstvo finansija je do 30. aprila odobrilo avanse za 18 kompanija sa kojima je Uprava javnih radova potpisala ugovore o realizaciji 32 projekta.
Projekti za koje je ovima kompanijama avansno uplaƦen dio novca meưu ostalim su: put Bistrica – Manastir Podvrh, ureưenje unutraÅ”njosti ƐaloviƦa peƦine, žiĆØara Å”estosjed na lokaciji Žarski i ski staza u zimskim centrima Žarski i KolaÅ”in 1600, djeĆØiji vrtiƦ u Rožajama, Prnjavorska ulica u Plavu, sportske sale Gimnazije i srednje struĆØne Å”kole u Rožajama, transfer stanica u Andrijevici i transfer stanica i reciklažno dvoriÅ”te u Mojkovcu.
Odobreni avansi iznose 10 – 20 odsto vrijednosti ugovora, odnosno vrijednosti preostalog dijela ugovorenih obaveza.
Kriterijumi na osnovu kojih su odobreni avansi su procenat realizacije radova, kredibilnost preduzeƦa i vrsta radova.
Obavezan uslov za dobijanje avansa je obezbjeưenje bankarske garancije na cjelokupan iznos.




Posjeta : 2427