|
|
2 | | Tech Central Station | | Crna Gora u punoj veliĆØini! | Uspjeh malih zemalja sa slobodnim ekomonijama nije niÅ”ta novo. Hong Kong, Singapur, Luksemburg i Å vajcarska su uvjek na vrhu ili pri vrhu liste pokazatelja ekonomskih sloboda i veoma su bogate. I zaista, ako se raĆØuna po glavi stanovnika, devet od deset najbogatijih zemalja imaju populaciju manju od devet miliona (jedini izuzetak su Sjedinjene AmeriĆØke Države). Irska, Island i Estonija su se nedavno pridružile listi malih zemalja sa velikom stopom rasta. Sada možemo ovoj listi dodati joÅ” jednu novu zemlju ā Crna Gora Ʀe ubrzo imati jednu od najnižih stopa poreza na dohodak preduzeƦa u Evropi. Ona je najmanja od bivÅ”ih jugoslovenskih država, sa populacijom od neÅ”to preko 600,000 stanovnika. Decenijama je održavala svoju nezavisnost od Srbije, a u proÅ”lih nekoliko vijekova nikada nije popustila pred Otomanskom imperijom. Danas su njeni lideri odluĆØni da tu snagu i snalažljivost upotrijebe za poboljÅ”anje veƦ snažne privrede do nivoa izuzetne produktivnosti u sljedeƦih deset godina.
Upravo sam razgovarao sa pomoænikom ministra finansija Crne Gore Vladimirom Kavariæem. On èvrsto vjeruje da je istorija pripremila ovu zemlju za iscrpljujuæe pregovore potrebne za pridruživanje EU. »Veæ smo usvojili euro, jer su se naŔi ljudi veoma rado oprostili od jugoslovenskog dinara, i spremni smo za konstruktivne razgovore, naroèito ako vode unaprjeðenju trgovine«, rekao je on. Kvariæ smatra da je Crna Gora sposobna da se upusti u konkurenciju sa carinskim stopama EU i svojim moænijim susjedom Srbijom, koja zagovara sistem zaŔtitnih carina, kao i da podrži promociju slobodne trgovine u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. On želi da proizvodi njegovih sunarodnika konkuriŔu sa ostatkom Evrope, a iako zna da bi jednostrano otvaranje granica u pravcu potpune slobode trgovine odgovaralo potroŔaèima, smatra da bi se crnogorski proizvoðaèi tome ipak donekle protivili. Meðutim, on tvrdi da i pored toga ovdje postoji veæe razumijevanje važnosti slobodne trgovine od strane domaæih prozvoðaèa nego Ŕto je to uobièajeno u bivŔim socijalistièkim zemljama.
KavariƦevo ministarstvo je izdejstvovalo da najveƦa stopa poreza na dohodak preduzeƦa bude 20 procenata, a uvjeravao me je da Ʀe do kraja sljedeƦeg mjeseca na snazi biti pauÅ”alna stopa poreza na dohodak preduzeƦa od 9 procenata ā meưu najnižim u Evropi. Å taviÅ”e, nema barijera za protok kapitala, niti ograniĆØenja stranog vlasniÅ”tva u preduzeƦima a strani državljani su tretirani kao domaƦi državljani u svoj privrednoj regulativi. Stranci takoưe imaju moguƦnost da, ukoliko to žele, sav profit prenesu u svoje zemlje. Uz to, privatizacija kljuĆØnih preduzeƦa, poput Telekoma i Kombinata aluminijuma je veƦ poĆØela.
Sa porezom na promet od 17 procenata (osim na osnovne priozvode) i najviŔim stopom direktnog poreza od 25 procenata, Crna Gora predstavlja jednu od najprivlaènihih destinacija za strane investicije u Evropi. Prema rijeèima ekonomiste Marte Bengoa sa Univerzireta Kanabrija u Santanderu u Španiji: »Crna Gora takoðe posjeduje veliki ljudski potencijal i pristojnu infrastrukturu u poreðenju sa drugim zemljama u regionu«.
Crna Gora se trenutno ne nalazi na listi zemalja sa raznim pokazateljima ekonomskih sloboda zato Ŕto je nova država. Za sada se na toj listi iz bivŔe Jugoslavije nalazi jedino Hrvatska, ali ekspert u ovim pitanjima Dr. Robert Loson sa Kapital univerziteta tvrdi da je samo pitanje vremena kada æe se i ona pridružiti.
Strana valuta se obezbijeðuje iz nekoliko kljuènih izvoznih djelatnosti. Iako turizam donosi znaèajne prihode (25 procenata ukupnog izvoza roba i usluga), glavni doprinos daje proizvodnja aluminijuma (30 procenata), jer jeftine elektriène energije dobijene iz hidro elektrana ima u izobilju kao i znaèajnih zaliha boksita (od koga se proizvodi aluminijum). Zaèuðujuæe je da Crna Gora uspijeva da konkuriŔe najjeftinijim proizvoðaèima iz Australije i Afrike i danas snabdijeva veliki dio regiona aluminijumom.
Meưutim, Kavaric oĆØekuje da Ʀe nakon smanjenja poreskih stopa strane investicije preplaviti i druge oblasti u kojima se Crna Gora istiĆØe, kao Å”to su telekomunikacije i raĆØunarska industrija. Trenutni BDP iznosi oko ā¬2,200 ($2,700) and troÅ”kovi zaisplatu plata su znatno manji nego u EU.
Poljoprivreda takoðe ima velike potencijale, iako su nažalost neke moguænosti pogreŔno rukovoðene opŔtom poljoprivrednom politikom EU. Odgoj svinja subvencioniran od strane EU je, naroèito u Skandinaviji, doveo do dovoljno niske cijena da je moguæe dopremati ih u Crnu Goru gdje se svinje kolju, meso suŔi i proizvodi prŔut koji se zatim izvozi nazad u EU kao i u zemlje van EU. Iako ovo obezbjeðuje koristan dohodak crnogorskim proizvoðaèima i priozvodi dodatu vrijednost, to je jedino izvodljivo zbog neprirodno niske cijene svinja izazvane subvencijama. Bez subvencija ova industrija bi bila nerentabilna. Meðutim, generalno gledano, Crnoj Gori bi bilo mnogo bolje ako bi subvencije EU bile u ukinute u naèelu, jer bi to preko noæi poveæalo njen izvoz prehrambenih priozvoda, možda èak za 40 procenata.
Kavariæ je dao zakljuèni komentar sa puno optimizma: »Predviðam da æe se Crna Gora pridružiti EU u sljedeæih deset godina, ali vjerovatno ne u sljedeæih pet«. Ulazak joŔ jedne zemlje koja vodi politiku niskih poreskih stopa i ekonomskog rasta u EU æe dodatno demonstrirati prednosti niskih poreskih stopa i vrŔiti pritisak na državne blagajne u Parizu i Berlinu koje ubiraju visoke poreze. Ovo mora donijeti korist, ne samo Crnogorcima veæ i svima nama.
|
Rodžer Bejt
Posjeta : 2470 |
|
|
|
|