|
|
2 | | Frankfurter Allgemeine Zeitung | | Razumjeti planine, da bi se shvatila zemlja | Razumjeti planine, da bi se shvatila zemlja: San Crne Gore o nezavisnosti
Upravo smo plovili preko najèudesnijeg jezera, koje se može zamisliti. Prepuno brdovitih i brežuljkastih ostrva, na kojima se tu i tamo nalaze male crkve i manastiri, neki ruinirani, neki restaurirani; na njima ostaci nekadašnjih zatvora – šara nalik na meander - idilièni lavirint, u kojem bi èovjek volio da se izgubi. Ili sakrije, kao jugoslovenski partizani, koji su pobijedili Hitlera i na ovom mjestu prvi put ustali protiv okupacije. Iako su Skadarsko jezero i predjeli koji ga okružuju, bogati istorijom, ipak djeluju izgubljeno u vremenu. Kao da putujete u neku zaboravljenu Arkadiju, dok klapara dizel-motor, i stalno gledate iza rta sljedeæeg ostrva i oèekujete da se tamo otvori pogled na prostranstvo jezera. No, umjesto toga, opet se pojavljuje neko visoko ostrvo, iza kojeg se opet skriva drugo ostrvo. Èovjek bi se mogao osjeæati zarobljenim, kad okolina ne bi djelovala tako spokojno zabaèeno. Prijem, koji nam je prireðen u jednom skrivenom kutku, pretvara ovo osjeæanje u izvjesnost.
Jer, ovdje stoji Zis, klarinetista. Zis, koji bi mogao svirati i u Ribekalovoj kapeli, da je Ribecal imao kapelu i kad Sedam brda ne bi bila tako daleko. Okrugli grmalj, s licem koje zraèi dobroæudnom životnom radošæu, cijelo vrijeme gostima, a bogme i samom sebi, nudi dobru svirku i pjesmu i mnogo tura rakije. U jezeru je upravo ulovljen skobalj za ruèak i sad se peèe na žaru otvorene vatre. Posjetilac sve više tone u bezvremenost ovog prizora, što se ne može vezivati samo za rakiju i neumornu svirku i pjesmu. Kad god Zis krene da se osvježi i ostavi svirku, svuda naokolo tišina: tu i tamo lepet krila ili kokodakanje kokoške. Inaèe tišina, koncentrisana tišina. Jezero, planine.
Utisak ostaje u sjeæanju i traži prièu kulture: Gdje u stvari postoji to što ste upravo doživjeli? Ima li to ime i porijeklo? To što smo doživjeli, djeluje kao odraz iz vremena bukolskih pastirskih idila, koje su bile manje realne nego literarne. Kao da je literatura ovdje odabrala taèku na zemlji, da bi se na trenutak pretvorila u stvarni život. I stvarno je to tek samo trenutak. Na rastanku, svi ljubazni domaæini gostionice mašu. Zis nas prati uz još nekoliko vedrih tonova svog klarineta, a onda, poslije jednog, dva zaokreta èamca, idilièna slika se veæ više ne vidi i moramo se zapitati da li je ikad bila stvarna.
Sama priroda ovdje veliki je iluzionista, koji nepopustljivo vlada dugim vremenskim periodima i kratkim momentima. Da se ne zaborave, za to su se veæ pobrinuli kulise okolnih planina. One stoje oko jezera kao nijemi stražari. Crna Gora, crne planine, zatalasane do obale kao valovi jednog uzburkanog kamenog mora.
Prvo se, dakako, moraju razumjeti ove planine i tamošnji život, pa æe se možda shvatiti i uski pojas obale na kojoj se koncentriše život i, preko Jadrana, seže do svijeta Sredozemlja. Skadarsko jezero djeluje kao dijete planina i vode, oboje objedinjuje u sebi, a ipak je nešto sasvim svojevrsno. Ciframa govoreæi, jezero površine 370 km2, najveæe je na Balkanu i predstavlja najveæi rezervoar svježe vode balkanskog regiona. Dugo je preko 40, a na nekim mjestima široko do èetrnaest kilometara. Zbog mnogih ostrva djeluje mnogo veæe i nepreglednije. Poèetkom osamdesetih godina, Skadarsko jezero je proglašeno Nacionalnim parkom i od tada je pod zaštitom. Premda su na odreðenim mjestima dozvoljeni sportovi na vodi, jezero sa svojim obalama ipak djeluje tako prirodno, upravo kako izgleda zaštiæena priroda, ali nesreðena na muzejski naèin.
Mada je jezero, od mjesta do mjesta, za ljude stvorilo bukolski svevremeno gnijezdo, ono je raj i za životinje i biljke. Zahvaljujuæi jakim kišama od jeseni do proljeæa i toplim ljeti, nastanjuju ga brojne životinjske vrste i obiluje bujnom vegetacijom. Stièe se utisak da jezero postoji uglavnom zato da stvori osjeæaj potpune osame, koju na jezeru i oko njega remeti vrlo malo ljudi. Ipak, u jednom trenutku zapažimo da željeznièka pruga Bar- Beograd prelazi preko jednog nasipa koji spaja dvije obale. Ako pogledamo okruženje - jezero i planine, možemo zamisliti koliku inženjersku vještinu, koliki trud i troškove je iziskivala ova željeznièka linija. Ona je bila jedan od velikih Titovih nacionalnih infrastrukturnih projekata, koji je trebalo da bude koliko simbolièan, toliko i praktièan..
Bivša Jugoslavija, doslovce je bila zemlja koja je morala da se otvori, koju je njen glavni grad Beograd tek trebalo da predstavi svijetu i uèini je prepoznatljivom. Jedna od nerijetkih ironija istorije je u tome da èim proces otvaranja dosegne odreðeni nivo, poèinje obrnuti proces. Poèetkom devedesetih, izgledalo je da se èitav Balkan, ne samo zatvara prema srbijanskom glavnom gradu, veæ su se izolovali regioni, religije i republike. Napadale su i bivale napadnute. Crna Gora je, doduše indirektno, preko svojih vojnika u Jugoslovenskoj armiji, takoðe bila involvirana u opsadu i bombardovanje Sarajeva i u masakre, ali se još prije eskalacije nasilja na Kosovu politièki jasno distancirala od Srbije Slobodana Miloševiæa. Ukinute su vize za graðane Evropske Unije – osnovni preduslov za dalji privredni, odnosno prevashodno turistièki razvoj – i, kao valuta uveden je euro.
Doduše, došlo je do zastoja u realizaciji namjere da se Crna Gora konstituiše kao zasebna država, jer se Evropska unija plaši da bi u sluèaju potpunog raspada države Srbije i Crne Gore došlo do novih sukoba i nasilja. Ipak, mnogi smatraju da je osnivanje sopstvene države samo odloženo. Za sada se, uz kompromis dvojne državnosti, živi još pod zajednièkim krovom sa Srbijom. Crnoj Gori je uspjelo da izbalansira razlièite zahtjeve Evropske unije, Srbije i sopstvenog stanovništva. To što se razni zahtjevi i master-planovi Evropske banke za razvoj ponekad prihvataju primjetno škripuæi zubima, shvatljivo je. U meðuvremenu, upravo je na Balkanu Evropska unija postala nešto poput sljedeæe imperije, koja pod ljubaznim pritiskom okreæe stvari u željenom pravcu.
Postoji nada da ovakav put opet vodi ka blagostanju stanovnika Crne Gore, blagostanju koje su imali još u dobrim sedamdesetim i osamdesetim godinama, kada su mnogi njemaèki turisti davali prednost jugoslovenskom dijelu jadranske obale, kao povoljnoj turistièkoj destinaciji, u odnosu na italijanski dio Jadrana, jer odmor u Crnoj Gori, kao i u Hrvatskoj, znaèio je i povezivanje sa zemljom i ljudima. U svakom sluèaju, osvrt na to vrijeme u mnogima budi nostalgiju, prièu o njemaèko-jugoslovenskoj duši, u kojoj sigurno ima zrno istine – a ima i buduænosti, jer kolektivno sjeæanje na to vrijeme ferija ni u kom sluèaju nije izblijedjelo, što dokazuje i nedavni turistièki bum u Hrvatskoj. Nepovoljna èinjenica da Crna Gora ovaj razvoj ostvaruje tek sa zakašnjenjem od nekoliko godina, pruža joj i veliku šansu da saèuva sopstveni karakter jaèe nego druge zemlje, pa time i ostane interesantna za turiste. U svakom sluèaju, zvaniènici se zaklinju da neæe dopustiti da se primorje uništi pogrešnom gradnjom. Dakle, uopšte nijesu slabe šanse da se bez štete preživi prekretnica, koja æe se uglavnom okonèati do iduæe godine.
Da bi se umaklo prevelikim pritiscima, nekad su Crnogorci birali put u nedostupne planine, tamo gdje kažu da se danas skriva Radovan Karadžiæ. Ova strategija, koja danas možda zloèincima nudi nekakav nesiguran izlaz, bila je, ne tako davno, jedini naèin da se izbjegnu teške situacije. Ivan Crnojeviæ, vladar Crne Gore krajem petnaestog vijeka, na Cetinju, koje se nalazi na jednoj teško dostupnoj visoravni, podigao je prvo tvrðavu, zatim srpski pravoslavni manastir u kojem se, kažu, nalazila prva štamparija na Balkanu. Turcima je, doduše, upad ipak uspio. Njihova nadmoæ je bila toliko velika da su branioci odluèili da, preostalim eksplozivom dignu u vazduh manastir, sebe same i što je moguæe više Turaka. Još dva puta su se Turci vraæali na Cetinje i pustošili grad. Ali je Cetinje krajem osamnaestog vijeka opet obnovljeno i onda je predstavljalo kulturni i politièki centar zemlje, kojoj je na Berlinskom kongresu 1878. godine priznat državni suverenitet.
Danas je ovaj grad interesantan za posjetioce ne samo zato što njegov mir znaèi lijep kontrast primorskim mjestima, u kojima se sopstvenom energijom, kroz renoviranja i novogradnju, traži prikljuèenje tokovima razvoja. Grad je interesantan zbog arhitektonske raznolikosti i tamo se èovjek osjeæa kao u nekom muzeju iz habzburškog doba. U Nacionalnom muzeju je na ingeniozan naèin izložena jedna posebno vrijedna ikona, koja bi mogla biti simbol za cijelu Crnu Goru. Rijeè je o «Bogorodici Filermoskoj». U zlatnom okviru, okružena krunom od zraka, samo iz jednog sasvim odreðenog ugla vidi se blago lice, koje išèezava èim samo malo promijenite ugao pogleda. Kaže se da je ikonu naslikao jevanðelista Luka u Jerusalimu, zatim je, kao èudotvorni simbol dospjela na ostrvo Rodos, gdje je dobila ime po brdu Filermo i, kako kaže legenda, dugo pružala božansku podršku u odbrani od Turaka. Kasnije je odnesena na Maltu, zatim u Moskvu, potom Petrovgrad. Dvadesetih godina bila je u Berlinu i najzad u Beogradu. Od 2002. godine, ikona zraèi u «Plavoj kapeli» Nacionalnog muzeja. Lutanja ikone i lice, èije se konture ne prepoznaju namah - sve to podsjeæa na sudbinu same Crne Gore, koja se nada boljim vremenima.
|
Posjeta : 2755 |
|
|
|
|