|
|
2 | | A-Bike | | Najmanji bicikl na svijetu! |
Legendarni pronalazaĆØ Sir Clive Sinclair predstavio je A-Bike ā najmanji bicikl na svijetu. Iako ima samo 5,4 kilograma, može podnijeti biciklista teÅ”kog gotovo 110 kilograma.
Pronalazaè Sir Clive Sinclair, koji je podstaknuo razvoj digitalnih satova, džepnih kalkulatora, kuænih raèunara i katastrofalno neuspjeŔnog tricikla C5, okrenuo se elektronici - makar privremeno, piŔe New Scientist.
Njegova kompanija Sinclair Research sa sjediŔtem u Londonu izradila je prototip bicikla koji je gotovo u potpunosti napravljen od vlaknastih materijala koji se mogu saviti, pa se bicikl može unijeti u autobus ili pozoriŔte.
Njegov mini-bicikl u potpunosti je napravljen od razlièitih vrsta vlakana, kao Ŕto je Kevlar i ugljièna vlakna. Naime, ovi materijali su puno lakŔi od metala ili legura metala koji se danas koriste u industriji.
Bicikl je težak samo 5,4 kilograma, no može podnijeti biciklistu teŔkog gotovo 110 kilograma.
Uskoro æe se moæi kupiti u Singapuru po cijeni od 170 funti (oko 300 amerièkih dolara), a nakon toga i u Britaniji, SAD i Japanu.
Kada se zapakuje i smjesti u futrolu, ovaj mini-bicikl nazvan A-Bike izgleda poput sklopljenog kiŔobrana, a zauzima samo 0.03 kvadratna metra te se vrlo lako može spremiti primjera ispod radnog stola u uredu.
"Mislim da je problem s triciklom C5 bio u tome Ŕto sam napravio neŔto Ŕto meni lièno nije trebalo", rekao je ovaj pronalazaè.
S druge, pak, strane, trebao mu je dobar bicikl na sklapanje buduƦi da se biciklom vozi po Londonu te da radi na treƦem spratu zgrade koja, kako navodi, ima vrlo nepouzdani lift.
"Moja prvobitna ideja je bila da ako imamo bicikl koji je neuporedivo lakŔi i manji nego Ŕto su danaŔnji bicikli, to bi u potpunosti promijenilo naèin na koji ih koristimo."
A-Bike namijenjen je za vožnju u prenaseljenim gradovima, ali i za jahtaŔe i kampere.
|
Posjeta : 2426 |
|
|
|
|