|
|
2 | | I Italijani komercijalizuju vojno vozilo | | Italijanski "Hummer"! | Uzreèica kako svaka stvar na ovom svijetu ima svog kupca u svijetu bogatih je redovno primjenjiva. Kojekakvi ekscentrici spremni su izdvojiti gomilu novaca za nešto što im uopšte nije potrebno, a dobar primjer za to je Hummer, vojni terenac koji je uprkos brojnim manama (i ponekom kvalitetu) zadnjih godina pravi hit. Priliku za zaradom vide i Evropljani, koji æe takoðe uskoro komercijalizovati jedno takvo vozilo.
U javnost æe prvi izaæi Fiat, preciznije reèeno Iveco, koji æe na Bologna Motor Show iduæeg mjeseca premijerno predstaviti civilnu verziju modela MLV (Multi Light Vehicle). Kao i u sluèaju amerièkog rivala, novi je monstrum stvoren na osnovi taktièkog vojnog vozila.
Jezikom brojki, vojnu verziju karakterišu slijedeæe vrijednosti. Masa vozila je oko 6.5 tona, ukupna dužina je oko pet metara, a širina minimalno prelazi dva metra. Trenutno se proizvodi u dva modela meðuosovinskog razmaka od 3.2 odnosno 3.5 metara, a može prevesti do sedam osoba.
Stepen zaštite je kao i dimenzije u skladu s FCLV (Future Command and Liaison Vehicle) zahtjevima NATO standarda. Naime, MLV ili Panther (britanska verzija) je oblikovan tako da je moguæe avionom C130 (Hercules) prevesti dva primjerka. U prilog mobilnosti ide i podatak o potpuno nezavisnom ovjesu, te maksimalnoj brzini od 130 km/h.
Dalje, stepen zaštite (Stanag 1 do Stanag 4) ozavisi od instaliranih modula, pa se tako kreæe od potpune zaštite za kalibar 7.62 mm, pa sve do kalibra 14.5 mm. Posebna pažnja posveæena je zaštiti od mina. Tako su primjera sistemi kotaèa potpuno nezavisni i maksimalno udaljeni od kabine, a podnica je izvedena u sandwich konstrukciji.
Ukoliko kotaè nagazi na protivtenkovsku minu eksplozivni udar æe se širiti vertikalno èime æe putnièki odjeljak ostati pošteðen. Jedina èisto vojna karakteristika koja æe sigurno biti zadržana je niska silueta i stealth oblik oplate.
Što se tièe namjene, kupcima se nudi niz modula. Kad je u pitanju naoružanje, vozilo se može opremiti strojnicama kalibra 5.56, 7.62 i 12.7 mm. Takoðe, otvorena je moguænost ugradnje bacaèa mina i raketa.
Ono što æe buduæe kupce civilne izvedenice puno više zanimati su njegove dinamièke karakteristike. Za pokretanje se brine Iveco F1C common-rail (Euro 3) turbo-dizelski motor.
Isporuèuje maksimalnih 136 kW/185 KS pri 3.700 o/min, uz 456 Nm zakretnog momenta dostupnog pri 1.800 o/min. Ovdje opet nailazimo na vojnim zahtjevima diktiranu arhitekturu. Naime, turbina promjenjive geometrije je pozicionirana ispod motora, a posebnu zaštitu ima cijeli izduvni sistem, sve u cilju smanjenja termalne i zvuène zamjetljivosti.
Motor je usaglašen sa šest-stepenskim automatskim mjenjaèem, a kao opcija se nudi ruèni mjenjaè sa stepenom prenosa manje. S jednim punjenjem spremnika goriva vozilo može prijeæi 500 km.
O terenskim moguænostima najbolje govori podatak kako razmak izmeðu podloge i vozila iznosi èak 473 mm. U prevodu to znaèi da ovim vozilom možete forsirati prepreke visine 0.5 m, odnosno da ste na terenu jednostavno nezaustavljivi. Ista je situacija i u vodi, MLV bez ikakvih preinaka savladava vodene prepreke dubine do 0.85 metara, dok nakon minimalnih preinaka prelazi vodenu barijeru dubine 1.5 metara.
Dosadašnji kupci izuzetno su zadovoljni. Italijanska vojska trenutno raspolaže s ukupno 2.500 ovakvih vozila, dok ih Britanci imaju petstotinjak i razmišljaju o kupovini dodatnih 400 vozila.
| Posjeta : 1874 |
|
|
|
|