1
Najmnogoljudnija zemlja najveæi potrošaè sirovina na svijetu
Kina - ekonomsko èudo!

                     O Kini se veæ godinama prièa kao o ekonomskom èudu, a ima i onih koji vjeruju da æe najmnogoljudnija zemlja na svijetu jednoga dana postati ekonomska supersila, možda i veæa od Sjedinjenih Država.Kineska medalja za ekonomski napredak ima meðutim i drugu stranu.


                     Milionski grad Vu Han u centralnoj Kini, kao i mnogi drugi kineski gradovi, u poslednjih nekoliko godina proživljava svojevrsnu industrijsku revoluciju.
Širom Kine nièu nove fabrike, neboderi i poslovne zgrade. Proizvodnja cvjeta - privreda veæ trideset godina za redom svake godine poraste za deset odsto.
U najnovijem izveštaju amerièkog instituta Earth Policy zakljuèeno je da je Kina na putu da jednog dana postane ekonomska supersila.

                   Doktor Vje Žang, koji predaje kinesku ekonomiju na Univerzitetu Kembridž, kaže da bi, ako nastavi ovim tempom, Kina jednog dana mogla da pretekne i silu broj jedan - Sjedinjene Države:
“Ako nastavi da razvija privredu istom brzinom kao u proteklih trideset godina, Kina æe 2030. godine preteæi Sjedinjene Države po ukupnoj privrednoj velièini”.

                   U Aziji su i prije Kine postojala ekonomska èuda - sudeæi prema primjerima Japana i Južne Koreje, Kina bi mogla da nastavi istim tempom barem još dvadeset ili trideset godina.

                     Ali po mišljenju doktora Žanga, ovakve procjene su ipak suviše optimistiène:“Kina ima ogromu nezaposlenost, njena politièka buduænost je veoma neizvjesna. Kini neprestano prijeti politièka nestabilnost. Zato sumnjam da æe moæi da nastavi sa postojeæim tempom privrednog rasta”.

                     I bez politièke nestabilnosti, ogromni privredni rast veæ ima svoju cijenu - ogromnu potrošnju sirovina, koja prevazilazi kapacitet postojeæih resursa zemlji.

                     Zemlja koja je nekada mogla da skoro potpuno samostalno podmiri svoje potrebe, danas uvozi ne samo žitarice - Kina je najveæi potrošaè bakra, aluminijuma i cementa na svijetu i drugi po velièini uvoznik nafte.Zato se sve više strahuje i od ekološke krize.

                      Kineske termoelektrane uglavnom koriste ugalj i vlada priznaje da najmanje šezdeset odsto kineskih gradova ima problem sa zagaðenim vazduhom.Mnoge rijeke su isušene i sve je manje pitke vode.Ali i pored velikih ekoloških izazova, još uvek nije sve sasvim crno.

                   Poslednjih godina kampanje grupa za zaštitu životne sredine poèele su da daju rezultate, pa makar i ogranièene, a u kineskoj javnosti raða se nada da æe vlada poèeti da preuzima veæu odgovornost za stanje prirodnih bogatstava u zemlji.





Posjeta : 2067