|
|
1 | | Najviši ikad zabilježeni kurs eura u odnosu na dolar | | Euro - 1,3 dolara! | Kurs eura dostigao je danas na svjetskim deviznim tržištima najviši ikad zabilježeni nivo u odnosu na amerièku valutu, 1,3035 dolara.
Stalne brige oko visokih cijena nafte i amerièkih manjkova u proraèunu i trgovinskoj razmjeni sa svijetom gurnuli su kurs “zelene” valute u nove dubine. Prošle nedelje kurs dolara po prvi put se spustio prema euru od njegovog lansiranja 1999. na 1,3 dolara za euro.
Najnoviji skok eura dolazi u trenutku posjete amerièkog ministra finansija Johna Snowa Evropi. Tokom posjete londonskom Kraljevskom institutu za meðunarodne poslove, odbio je komentarisati najnovija kretanja na valutnim tržištima.
Snow je insistirao da Bushova administracija i dalje podržava politiku snažnog dolara. Takoðe je ponovio da je amerièka administracija uvjerena kako bi trebalo ostaviti meðunarodnim tržištima da odreðuju vrijednost dolara. "Vjerujemo u otvoreno, konkurentno tržište valuta", kazao je. "Mislimo da svijet najbolje funkcioniše uz slobodnu trgovinu i tok kapitala".
Ipak, mnogi analitièari vjeruju da je Bushova administracija odluèila dati glas podrške snažnom dolaru kako bi izbjegla potrese na deviznim tržištima u svijetu, ali neæe intervenisati radi zaustavljanja pada njegova kursa, buduæi slabiji dolar pomaže snižavanju amerièkog trgovinskog manjka.
Za zemlje koje koriste euro tako snažna valuta podstièe zabrinutosti da æe to naštetiti njihovom umjerenom, izvozno orijentisanom oporavku, buduæi æe izvozni proizvodi postati skuplji. Ipak, dosta tih negativnih uèinaka nadoknaðuje visoka cijena nafte, buduæi da je cijena nafte izražena u dolarima, pa snažan euro èini uvoz nafte relativno jeftinijim.
|
Posjeta : 1890 |
|
|
|
|