2
TRGOVINU devizama na svjetskim tržištima protekle sedmice obilježili dobitci amerièke valute
Rast kamata - jaèa dolar!

    TRGOVINU devizama na svjetskim tržiÅ¡tima protekle sedmice obilježili su dobici amerièke valute poduprti oèekivanjima novog rasta kamatnih stopa, dok su japansku valutu pritisnule neizvjesnosti oko poèetka ciklusa zaoÅ¡travanja monetarne politike u toj zemlji te geopolitièke zabrinutosti, u srediÅ¡tu kojih je ovaj put bila Sjeverna Koreja.


Dolaru je podrška stizala od raširenih oèekivanja da æe amerièka središnja banka Fed podiæi kamatne stope krajem mjeseca a moguæe i još jednom tokom ljeta, tako da je dosegnuo najviši nivo u protekla dva mjeseca prema nizu najvažnijih meðunarodnih valuta.
Na nedjeljnom nivou dolar je ojaèao nešto više od jedan odsto prema euru, koji je stajao 1,2509 dolara. Prema jenu je bio na dobitku od 1,2 odsto, dosegnuvši 116,5 jena. Prema funti je ojaèao 1,7 odsto, pa je ona stajala 1,8175 dolara. Oko 1,4 odsto dobio je na vrijednosti i prema švajcarskom franku, dosegnuvši 1,2487 franaka.
S druge se strane japanska valuta našla pogoðena prema nizu znaèajnijih meðunarodnih valuta, zabilježivši rekordno niske nivoe u odnosu na euro i najniže u zadnjih osam godina prema britanskoj funti i švajcarskom franku. Razlog tome su medijska izviještaji o pripremama raketnog testiranja u Sjevernoj Koreji te neizvjesnosti oko tajminga za podizanje kamatnih stopa u Japanu.
Podstaknut odgovarajuæim medijskim izvještajima, Japan je upozorio Pyongyang na moguænost "oštrog" odgovora Tokija i Washingtona odluèi li Sjeverna Koreja testirati balistièke rakete dalekog dometa. Amerièki su službenicii kazali da je Sjeverna Koreja izgleda dovršila pripreme za testiranje dalekometnih raketa koje bi èak mogle doæi i do Aljaske.
"Sjeverna Koreja je imala glavni uticaj te su glavni dogaðaj geopolitièke napetosti koje su dale nešto podrške dolaru, i to posebno u odnosu na jen", kazao je Adam Cole, valutni strateg u Royal Bank of Canada.
Euro je dosegnuo rekordnih 146,28 jena, najviši nivo otkad je uvedena jedinstvena evropska valuta 1999. Ti su dobitci pomogli umanjiti njene gubitke prema amerièkom dolaru.
Podršku euru donekle su pružile i izjave predsjednika Europske središnje banke (ECB) Jean Claude Tricheta koje su ojaèale oèekivanja da æe središnja banka nastaviti podizati kamatne stope nakon njihova poveæanja ranije ovoga mjeseca.
Trichet je u svom obraæanju odboru Evropskog parlamenta za privredna i monetarna pitanja kazao da rast eurozone ima èvrsto uporište a da su kamatne stope ostale niske, podupiruæi oèekivanja da æe ih ECB ponovno ove godine podiæi za èetvrtinu postotnog boda na 2,75 odsto.
"Fokus ulagaèa nije više usmjeren samo na SAD buduæi da su ustanovili kako i ostale zemlje podižu svoje kamatne stope, što dolar èini ranjivijim", kazao je Tony Norfield, èelnik analize deviznih tržišta u ABN Amro.
Od znaèajnijih promjena kurseva u protekloj sedmici istièe se švedska kruna koja je zabilježila najviši nivo prema euru u zadnjih sedam dana a ojaèala je i prema dolaru, nakon što je švedska središnja banka Riksbank podigla kamatne stope za èetvrtinu postotnog boda na 2,25 odsto, u skladu s oèekivanjima, a signalizirala je i daljnji rast kamatnih stopa.





Posjeta : 2247