1
Profesor Fakulteta političkih nauka o prijedlogu Rezolucije o genocidu u Jasenovcu
Cilj je - izazivanje problema sa Hrvatskom!

    - Poziv predsjednika Demokratske narodne partije Milana Kneževića premijeru Milojku Spajiću da do sljedećeg petka SkupÅ¡tini dostavi prijedlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, jedan je u nizu očiglednih poteza koji se procjenjivao u Beogradu. Cilj je da se izazvovu Å¡to veći problemi sa Hrvastkom, koja bi mogla da zaustavi proces ubrzanog članstva Crne Gore u Evropskoj uniji. To je u 24 sata Televizije E ocijenio Zlatko Vujović, profesor Fakulteta političkih nauka i predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanja.

- Vjerujem da se u Jasenovcu genocid desio, da je postajala jasna namjera ustaÅ¡kog režima u Hrvatskoj, tada NDH, da izvrÅ¡i sve ono Å¡to odgovara genocidu, sve Å¡to je usmjereno ka istrebljenju određene nacije, sa određenog područja. Ali, to sad nije pitanje za Crnu Goru. To je pitanje za neke druge države, partnere, a Crna Gora može u nekom trenutku da slijedi taj put - objaÅ¡njava Vujović.
Smatra da je potez predsjednika DNP-a Milana Kneževića jedan u nizu iz redova vladajućeg koalicije, sa ciljem da se izazovu Å¡to veći problemi u odnosima Hrvatske i Crne Gore.
- Sjetimo se Å¡ta se deÅ¡avalo kada je otkrivena spomen ploča na bivÅ¡em logoru Morinj, zatim kada je otvoreno pitanje broda Jadran, i tako dalje… Neko je, očigledno u Beogradu, procijenio da je najlakÅ¡i način da se zaustavi Crna Gora, ili bar njeno ubrzano člasntvo u Evropskoj uniji, ukoliko se Hrvatska dovoljno snažno isprovocira da uloži veto. Zbog toga namjere onih koji to iniciraju nisu da Crna Gora bude u Evropskoj uniji do 2028. Da jesu, radili bi sve da imamo Å¡to bolje odnose sa svakom od 27 država članica - ističe sagovornik Televizije E.
Vujović smatra da scenario u kojem bi Crna Gora dobila rekonstruisanu Vladu sa nekadaÅ¡njim Demokratskim frontom ne bi doprinio ni evropskom putu, ni političkoj stabilnosti. To bi, dodaje, nekim akterima u regionu odgovaralo.
- Mislim da Vlada treba da okonča pregovore sa Evropskom unijom, a bilo bi moguće da se to i desi do sredine 2026. Zamislite, kakav bi to bio uspjeh ako bi premijer Spajić i Vlada okončali pregovore i uÅ¡li u proces ratifikacije! Znači, mandat Vlade bi trajao od 2023. do 2027. godine - kaže Vujović.
To bi, dodaje Vujović, bio ogroman zamajac za sve koji su dio Vlade. Ali, nije izvodljivo sa partijama koje su protiv članstva Crne Gore u Evropskoj uniji.
- Ne, oni to ne žele. Ne žele aranžman koji je suprotan planovima Srbije. Nacionalni interes Srbije je da Crna Gora ili nikada ne uđe u Evropsku uniju, ili da uđe poslije Srbije. A Srbija nema planove da skoro ulazi u Evropsku uniju. Samim tim, ni svi saveznici predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ne mogu biti istinski podržavaoci ubrzanog učlanjenja Crne Gore. Ko god bio vlast u Crnoj Gori, nakon Å¡to postane članica Evropske unije, ima pravo da u procesu evropskih integracija Srbije otvara određena pitanja. Na primjer, da Srbija u nekim oblastima mora da promijeni ponaÅ¡anje i politiku prema Crnoj Gori, ukoliko želi njenu podrÅ¡ku. Srbiji to nikako ne odgovara. Ulazak Crne Gore u EU značio bi dramatičan pad uticaja Srbije, kao spoljnog aktera na političke odnose u Crnoj Gori - objaÅ¡njava profesor na FPN.
Da bi Crna Gora ostvarila san i okončala pregovarački proces, potrebna joj je Vlada čija prozapadna, proevropska orijentacija neće biti upitna.
- Nema kompromisa ni prema jednom pitanju koje znači ubrzanje procesa evropskih integracije. To važi i za opoziciju u Crnoj Gori. Nemojte trgovati sa onim Å¡to su potrebe u vezi sa brzim članstvom u EU. Jer, to je nacionalni interes. Možda nekada, u nekom trenutku nije partijski, ali jeste nacionlani interes. Jer, Crna Gora u Evropi je garancija opstanka i njene održivosti, ne samo države, nego i multikonfesionalnog i multinacionalnog druÅ¡tva - zaključio je Vujović.




Posjeta : 51