1
Bivšem glavnom specijalnom tužiocu i nekadašnjem visokom policijskom funkcioneru odreðeno pritvaranje do 30 dana
Lazoviæ bio šef - Katniæ, Èaðenoviæ i sin Petar radili za Zvicera!

    BivÅ¡em glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniæu i nekadaÅ¡njem pomoæniku direktora policije Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Zoranu Lazoviæu sinoæ je odreðen pritvor do 30 dana nakon èega su sprovedeni u Istražni zatvor.
Lazoviæ i Katniæ privedeni su preksinoæ poslije 18 kod sudije za istragu. Branilac Lazoviæa, advokat Zoran Piperoviæ, tražio je izuzeæe sudije za istragu Gorana Šæepanoviæa, ali je predsjednik Višeg suda Boris Saviæ odbio taj zahtjev.
Piperoviæ je kazao da je tužilaštvo frapantno ocijenilo „da je okrivljenom (Lazoviæu) lakše da se odrekne porodiènih veza, nego da se suoèi sa dugotrajnom kaznom zatvora“.
– Zamislite to. To je lièni stav i zakljuèak tužioca; to je nezapamæeno da se kao zahtjev predloži – ukazao je Piperoviæ.

ŠEF, ÈLANOVI, ZADACI...

Kako je "Pobjedi" saopšteno iz tužilaštva, bivši pomoænik direktora policije Zoran Lazoviæ oformio je kriminalnu organizaciju 2020. godine, a za èlanove vrbovao sina Petra, tadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katniæa i specijalnog tužioca Sašu Èaðenoviæa, kao i još neka nepoznata lica, kako bi saraðivao sa kriminalnom organizacijom Kotoranina Radoja Zvicera radi sticanja nezakonite dobiti ili moæi.
Prema ovoj tužilaèkoj tezi, tadašnji pomoænik direktora UP za organizovani kriminal izdavao je redovno naredbe glavnom specijalnom tužiocu, specijalnom tužiocu, kao i svom sinu, koji je bio ,,prikriveni agent“, pa su tako saraðivali sa – Zvicerom i drugim pripadnicima kavaèkog klana?!
Kako tvrde u SDT, èetvoroèlana kriminalna grupa je imala cilj da štiti istaknute èlanove Zvicerove grupe i da - nepreduzimanjem kriviènog gonjenja istaknutih èlanova kavaèkog klana - ,,izvrši neodreðen broj kriviènih djela zluopotreba službenog položaja, za koja se po zakonu može izreæi kazna zatvora u trajanju od èetiri godine ili teža kazna“.
Svaki èlan kriminalne organizacije, ,,koja je djelovala na primjeni odreðenih pravila unutrašnje kontrole i discipline èlanova i gdje je postojao uticaj na politièku vlast i sredstva javnog informisanja, imao je odreðeni zadatak i ulogu“.
Istražitelji su utvrdili da je djelovanje kriminalne organizacije planirano na duže vrijeme.
KOMUNIKACIJA I ZADACI

Prema aktu tužilaštva, Lazoviæ je „komunicirao“ sa Zvicerom preko sina Petra.
Izvori iz istrage tvrde da o tome postoji dokaz – poruka koju je Petar poslao Zviceru preko Skaj aplikacije, sadržine: ,,evo z veli dok je on tu mogu vazda uæi“.
I to je, na osnovu dokumenata u koje je Pobjeda imala uvid, jedina Skaj poruka koja je ,,prišivena“ Zoranu Lazoviæu.
Zanimljivo, u SDT-u istièu da Lazoviæ nije koristio Skaj aplikaciju, ali jeste njegov sin, te da je tako ostvarivana posredna komunikacija.
Uloga Katniæa i Saše Èaðenoviæa je, prema stavu tužilaštva, bila da daju naloge službenicima policije u tom periodu da – samo formalno – preduzimaju službene radnje prema organizatoru i pripadnicima kriminalne organizacije, kako bi se stvorio utisak da policija obavlja svoja ovlašæenja.
UKIDANJE ZABRANE

Zanimljiv je i mehanizam koji je Lazoviæ, prema navodima specijalnog tužioca Miloša Šoškiæa, koristio da bi se ukinula zabrana ulaska za Veljka Belivuka i Marka Miljkoviæa.
Zoran Lazoviæ je, kako navode izvori iz istrage 28. decembra 2020. godine u Podgorici, tadašnjem pomoæniku direktora Uprave policije za Sektor kriminalistièke policije Enisu Bakoviæu lažno prikazao da je za potrebe operativnog rada neophodno ukinuti zabranu ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne organizacije iz Srbije Belivuku i Miljkoviæu.
Potom je Bakoviæ navodno pozvao svog podreðenog policijskog službenika Aleksandra Boškoviæa, saopštio mu to i istog dana oko 10 sati ukinuta im je zabrana.
Oni su u Crnu Goru ušli 17. januara 2021. godine, a izašli 29. januara 2021. Boravili su kod organizatora kriminalne organizacije Radoja Zvicera, ali i, kako tvrde iz tužilaštva, ostvarivali neposredne susrete sa Zoranom Lazoviæem, pri èemu je on lažno prikazao javnosti da Uprava policije Crne Gore, pa i on kao starješina, navodno po zakonu rade svoj posao.
Kako je "Pobjeda" pisala još avgusta 2021. godine, Belivuk i Miljkoviæ, kao i Zvicer – koji tada nijesu bili na potjernicama ili potražnicama crnogorske policije – bili su privedeni 26. januara na informativni razgovor u Centar bezbjednosti Kotor, saslušavao ih je upravo Lazoviæ sa još dvojicom inspektora.
Prema aktu tužilaštva, 28. januara 2021. godine na konferenciji za medije, nakon spreèavanja likvidacije Belivuka i Miljkoviæa na Aerodromu Tivat, Lazoviæ je, izmeðu ostalog, izjavio: „Belivuka i Miljkoviæa držimo na oku 24 sata, Crnu Goru niko neæe zastrašiti... Ako nijesu neprijatelji Crne Gore, nema potrebe da od bilo koga strahujemo“.
SLUÈAJ ROGANOVIÆ

Zoran Lazoviæ se tereti da je 3. decembra 2020. godine naložio Katniæu da se, na zahtjev Radoja Zvicera, ne pokreæe krivièni postupak protiv pripadnika kavaèke kriminalne organizacije Duška Roganoviæa, što je sve tražio Petar Lazoviæ koji je bio infiltriran u kriminalnu organizaciju.
Tužilac Šoškiæ je Katniæu stavio na teret i da je – nakon što su elektronski mediji u Crnoj Gori objavili informaciju da je Specijalno državno tužilaštvo arhiviralo predmet - obmanjivao javnost da je okrivljeni Petar Lazoviæ bio na zadatku i da je kolateralna šteta u pokušaju da se naruši nezavisnost Crne Gore.
Tvrdi se da je Katniæ kontrolisao odluku specijalnog tužioca Èaðenoviæa i našao da nema razloga za pokretanje kriviènog postupka protiv Petra Lazoviæa.
Povodom ,,operacije Belivuk“, koja je izvedena u saradnji sa srpskom policijom i meðunarodnim partnerima, Zoran Lazoviæ saslušan je u oktobru 2021. godine u Specijalnom državnom tužilaštvu. Lazoviæ je saslušan prije nego što je predmet objedinjen sa prijavom koju je podnio tadašnji državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Rade Miloševiæ, koji je uhapšen 21. decembra 2022. godine zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca cigareta.
Lazoviæev sin Petar je uhapšen 18. jula 2022. godine zbog sumnje da je kao službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost ,,poèinio krivièna djela stvaranje kriminalne organizacije, neovlašæena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, krijumèarenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i zloupotreba službenog položaja“.
Tada je saopšteno da je predmet protiv Petra Lazoviæa ponovo formiran u maju 2022. godine, po nalogu novog glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novoviæa, a po materijalu dobijenom iz Europola, koji je prethodno objavljen na portalu Libertas press.
Inspektori prebirali po ormarima Lazoviæa i satima – slikali odjeæu

Pretres porodiènog stana nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazoviæa na Zabjelu juèe je trajao duže od šest sati.
Inspektori su, kako saznajemo, prebirali po garderoberu Lazoviæa, ali nijesu izuzeli ništa znaèajno za istragu. Zanimljivo je da su mobilnim telefonima slikali mnogo komada garderobe, od odijela do majica...
Policija je u nedjelju satima pretresala Lazoviæevu imovinu u Bijelom Polju, a osim njegove kuæe, kako je Pobjedi nezvanièno saopšteno, pretresena je kuæa i njegovog roðaka.
Bakoviæ saslušan u svojstvu svjedoka

Bivši pomoænik direktora Uprave policije Enis Bakoviæ svjedoèio je pred specijalnim tužiocem o predmetu u kojem se bivšem specijalnom tužiocu Milivoju Katniæu i nekadašnjem policijskom funkcioneru Zoranu Lazoviæu na teret stavlja ,,sluèaj ulaska“ u Crnu Goru Veljka Belivuka i njegove ekipe.
Advokat Bakoviæa, Stefan Jovanoviæ, rekao je "Pobjedi" da je on saslušan u svojstvu svjedoka. Više informacija, dodao je, nije u moguænosti da podijeli zbog tajnosti.
Nije jasno zašto SDT sada saslušava Bakoviæa jer je, prema informacijama "Pobjede", on veæ nekoliko puta saslušavan o skidanju zabrane ulaska u Crnu Goru tadašnjem šefu kriminalne organizacije iz Beograda Veljku Belivuku i njegovom prijatelju Marku Miljkoviæu.
Bakoviæ je u Specijalnom državnom tužilaštvu dao iskaz pred specijalnim tužiocem Milošem Šoškiæem.
Katniæ odbija terapiju i hranu

Kako je sinoæ objavila TV E, Milivoje Katniæ štrajkuje glaðu i odbija da primi terapiju, nakon što mu je u nedjelju oko ponoæi odreðeno zadržavanje do 72 sata.
Katniæ je nakon hapšenja odbio i da angažuje advokata, pa mu je dodijeljen po službenoj dužnosti.




Posjeta : 111