|
|
0 | | Zbog bliskih veza sa organizovanim kriminalnim grupama | | ANB negativno - o Vesni Maraš! |
Meðu razlozima za smjenu Sava Kentere sa mjesta direktora ANB, visoko mjesto zauzima njegovo odbijanje da izda dozvolu za pristup tajnim podacima pojedinim bliskim saradnicima premijera Dritana Abazoviæa. Pri tome se od strane Abazoviæa postupci Kentere nastoje predstaviti kao opstrukcija, uz obrazloženje da su u ranijem periodu provjere kandidatima za važne državne funkcije gotovo uvijek bile pozitivne.
Zakljuèak Abazoviæa je djelimièno taèan, ali iz razloga što su raniji premijeri prije nego predlože kandidate uvijek obavljali konsultacije sa direktorom ANB, zbog èega nijesu dolazili u situaciju da im se prijedlozi odbijaju. Za razliku od njih, Abazoviæ je svoje saradnike birao samostalno, po partijskim, koalicionim, emotivnim ili sliènim kriterijumima, ne vodeæi raèuna o njihovoj profesionalnoj i moralnoj podobnosti, pri èemu se direktor ANB sa prijedlozima upoznavao najèešæe iz medija. Na takav naèin postavljena je i Jelena Maraš, sekretarka MUP-a u vrijeme ministra Sergeja Sekuloviæa, na mjesto sekretarke Vijeæa za nacionalnu bezbjednost, organa koji ima izuzetno važnu funkciju u kreiranju i voðenju bezbjednosne politike Crne Gore. Nije Abazoviæ mario, iako je to morao znati s obzirom da se èesto poziva na odliène obavještajne izvore koji ga snabdijevaju operativnim podacima koji nijesu poznati ni bezbjednosnim službama, za okolnost koja je javna tajna na podgorièkom i zetskim ulicama, da Jelena Maraš ima izuzetno bliske odnose sa velikim brojem pripadnika crnogorskih i regionalnih kriminalnih klanova. A nakon što je služba èiji je posao da izraðuje bezbjednosne provjere zauzela stav da Maraš nije podobna da vrši uvid u tajne podatke, Abazoviæ je to javno predstavio kao Kenterinu opstrukciju. I više od toga, Abazoviæ je javno saopštio ime službenika Agencije zaduženog za izradu provjere, dok je Jelenu Maraš i njenog školskog druga Milana Kneževiæa upoznao sa detaljima iz tajnog dokumenta koji je dobio po službenoj dužnosti. Nakon toga, Maraš i Kneževiæ su javno optužili direktora i službenika ANB, uz pregršt uvreda na liènoj osnovi, a zatim je Maraš protiv njih i podnijela kriviènu prijavu. Meðutim, Maraš i Kneževiæ nijesu saopštili koji su razlozi navedeni u provjeri koji su za nju optereæujuæi, veæ su predstavili da je njeno poznanstvo sa Milanom Kneževiæem bio motiv da joj se ne izda dozvola za pristup. Nije taèno da se u provjeri pominje veza Maraš sa Kneževiæem, ali je on u pravu da je to trebalo da stoji, ne zbog toga što su im majke bile uèiteljice u Mojanoviæima, veæ zato što bliska veza Maraš sa identifikovanim saradnikom strane službe definitivno mora biti smetnja sa pozitivnu bezbjednosnu provjeru. Interesantno je zašto Maraš nije navela što stvarno stoji u dokumentu koji je izradila ANB? Da li je premijer dezinformisao i nju i Kneževiæa o sadržaju provjere, ili je ona nastojala da opere svoju biografiju, svodeæi „grijehe“ na vezu sa poslanikom u crnogorskoj Skupštini, odnosno dajuæi svemu politièku dimenziju.
MARAŠ PRIPADNICIMA OKG ÈINILA DOSTUPNIM INFORMACIJE IZ SEKULOVIÆEVOG KABINETA I VIJEÆA ZA NACIONALNU BEZBJEDNOST S obzirom da su tajni podaci iz ovog predmeta veæ dostupni javnosti zahvaljujuæi premijeru, predsjedniku Odbora za odbranu bezbjednost i sekretarki Vijeæa za nacionalnu bezbjednost, onda je red da javnost zna kompletnu istinu. Jelena Maraš je dobila negativnu provjeru zbog izuzetno bliskih veza sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, sa kojima je Maraš bila u svakodnevnom kontaktu dok je bila sekretarka MUP-a, pri èemu im je uèinila dostupnim sve informacije iz Sekuloviæevog kabineta. Tako su isti, u vrijeme dok su voðene istraga Specijalnog tužilaštva kojima su bili obuhvaæeni, imali dnevni uvid u sve podatke koji su bili dostupni i ministru unutrašnjih poslova. Kontakti Maraš sa pripadnicima sukobljenih klanova nastavljeni su i nakon njenog prelaska na novu funkciju. Ne samo da Maraš nije informisala pretpostavljene o kontaktima sa bezbjednosno interesantnim licima koja se nalaze u bjekstvu ili dostavila informacije koje bi pomogle u njihovom lociranju i privoðenju pravdi, a što je bila obavezna, veæ je nastavila da im dostavlja podatke, sada sa višeg nivoa – direktno iz Vijeæa za nacionalnu bezbjednost. Sve navedeno bilo je poznato Dritanu Abazoviæu jer je o tome uredno informisan od strane direktora ANB, iako on tvrdi da je Agencija krila informacije od njega. Meðutim, Abazoviæ ne samo da nije odustao od imenovanja Maraš na ovu funkciju, veæ je uporno vršio pritisak na Agenciju da promijeni provjeru koja joj je bila negativna, kako bi ona dobila dozvolu za pristup tajnim podacima. I ne samo to, veæ je omoguæio da Maraš i prije izdavanja dozvole, pa i nakon što je upoznat sa postojanjem smetnji da joj se ista izda, nesmetano prisustvuje sjednicama Vijeæa i ima pristup tajnim podacima koji su dostupni ovom tijelu. Upoznat je Abazoviæ i sa drugim smetnjama zbog kojih Maraš nije mogla dobiti pozitivno mišljenje, poput otuðivanja novca iz kase MUP-a. Dok je bila službenica MUP Maraš je uzela pozajmicu u iznosu od hiljadu eura koju nije vratila po prestanku rada u ovom organu, što joj je bila obaveza. Nakon što su je službenici koji su za to zaduženi kontaktirali sa zahtjevom da vrati novac, ona je to odbila, uz niz uvreda na njihov raèun. Informacija o ovom dogaðaju dospjela je i do novinara pojedinih crnogorskih medija, nakon èega je Maraš angažovala svoje „vaninstitucionalne kapacitete“ da na njih izvrši pritisak da je ne objave. Dakle, kad veæ traži krivce za nedobijanje dozvole, Maraš bi mogla umjesto prizemnih uvreda i prijetnji na koje je izgleda navikla u svom okruženju, da ponudi na primjer da na poligrafu odgovori na pitanje da li je imala kontakte sa odreðenim bezbjednosno interesantnim licima u toku radnog angažmana u MUP-u i Vijeæu za nacionalnu bezbjednost, i da li taj kontakt održava i danas, i na taj naèin dokaže da joj je Agencija podmetnula.
|
Posjeta : 2431 |
|
|
|
|