2
Vlada Crne Gore predstavila treæi paket ekonomskih mjera podrške graðanima i privredi za ublažavanje posljedica pandemije koronavirusa vrijedan 1,22 milijarde eura
U paketu - i mjere "na duže staze"!

       - Pandemija koronavirusa, pored zdravstvene, uzrokovala je i ekonomsku krizu globalnih razmjera, èiji se negativni uticaj ne može preciznije procijeniti, niti se nažalost danas nazire njen kraj. Nakon što smo veoma uspješno savladali izazove na samom poèetku epidemije, i u prvim danima njene pojave reagovali adekvatnim mjerama ekonomske podrške privredi i graðanima, implementirajuæi ih tokom prvog i dugog kvartala, naše oèekivanje je bilo da æemo treæi paket mjera ipak donijeti u povoljnijem ambijentu od današnjeg. Prvi paket mjera iznosio je 280 miliona eura i dominantno se odnosio na održavanje tekuæe likvidnosti, te podršku najugroženijim kategorijama stanovništva. Drugi set mjera kreiran je u pravcu oèuvanja radnih mjesta i stvaranja pretpostavki za brži oporavak naše ekonomije. Za to smo samo do Juna izdvojili oko 40 miliona eura. Veæ u toku implementacije svih ovih aktivnosti, bili smo svjesni èinjenice da trenutak koji živimo prevazilazi domete interventnih mjera koje su na slièan naèin sprovele i mnoge druge države. Uvidjeli smo i da nam je globalna ekonomska situacija nametnula još veæu i zahtjevniju obavezu – obavezu odgovornog, promišljenog i dugoroènog pristupa u ekonomiji i razvoju. Zbog toga æe treæi paket ekonomskih mjera, koji se priprema veæ mjesecima, iznositi 1,22 milijarde eura - naglasioo je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Markoviæpredstavljajuæi treæi paket ekonomskih mjera podrške graðanima i privredi za ublažavanje posljedica pandemije koronavirusa.

Izdvajanja uz stabilnost finansijskog sistema

Predsjednik Vlade je rekao da je ne manje važno da æemo do ovolike sume novca i izdvajanja doæi na fiskalno održiv naèin, ne ugrožavajuæi stabilnost finansijskog sistema.
- Da bi se ovako planirana ekonomska strategija sprovela u djelo, Vlada je pripremila cijeli spektar zakonodavnih intervencija. On podrazumijeva donošenje dva nova zakona: Zakon o inovacionoj djelatnosti; Zakon o podsticajnim mjerama za razvoj istraživanja i inovacija; Ali i suštinske intervencije u smislu izmjena i dopuna još dva važna zakonska teksta: Zakona o porezu na dodatu vrijednost, i Zakona o energetici – kazao je premijer Duško Markoviæ.
Sigurnost za zaposlene, penzionere, korisnike socijalnih davanja i sve graðane

Predsjednik Vlade je istakao da æe se mjere, ili bolje reæi nova ekonomska strategija – protezati u periodu od èetiri godine, èime æemo obezbijediti izvjesnost i predvidivost za našu privredu, kompanije i preduzetnike, a sljedstveno tome – i sigurnost za zaposlene, penzionere, korisnike socijalnih davanja, i sve naše graðane.
Treæi paket mjera obuhvatiæe, saopštio je Premijer, odreðene kratkoroène, i posebno dugoroène mjere.
Namjena kratkoroènih mjera je da obezbijede:
- Podršku sektoru turizma u iznosu od 83.350.000 eura;
- Podsticaj poljoprivredi i ribarstvu za realizaciju investicija u ukupnom iznosu od 89,4 miliona eura;
- Unapreðenje konkurentnosti privrede i to kroz 17 programskih linija i davanjem 10 miliona eura bespovratnih sredstava samo u 2020. godini!
- Podršku privredi kroz subvencionisanje zarada ukljuèujuæi turizam u ukupnom iznosu od 16,2 miliona eura!
- Podršku najugroženijim kategorijama stanovništva u iznosu od 1,8 miliona eura!
- Dakle, u okviru interventnog pristupa ponovo æemo subvencionisati zarade i saèuvati naše zaposlene, reprogramirati kredite i smanjiti stopu PDV-a sa 21% na 7% na pripremanje i usluživanje hrane i bezalkoholnih piæa u svim ugostiteljskim djelatnostima i to na period od godinu dana“ – kazao je premijer Duško Markoviæ.
Po 200 eura za najranjivije kategorije, 13% poveæanje najnižih penzija retroaktivno od 1. januara
Predsjednik Vlade je rekao da je, uvažavajuæi potrebe najranjivijih kategorija graðana, predviðena i novèana pomoæ sa po 200 eura za korisnike materijalnog obezbjeðenja porodica, i korisnike materijalnog obezbjeðenja boraca.
- Pored toga Vlada æe predložiti amandman na Zakon o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim æe se obezbijediti korisnicima najniže penzije da im se planirano poveæanje od 13% retroaktivno isplati od 1. Januara 2020. godine. Vjerujemo da æe pomenute mjere, iako metodološki kratkoroène, uz brojne druge koje ih prate, postiæi efekat koji se od njih oèekuje u brzom roku“ – saopštio je premijer.
Dugoroène mjere za razvoj turizma, IT sektora, poljoprivrede, robarstva, energetike i saobraæaja
Predsjednik Vlade je predstavio dugoroène mjere navodeæi da je rijeè o Vladinoj strateškoj viziji podrške svim granama ekonomije.
Te mjere su, rekao je Premijer, namijenjene:
- Razvoju informacionih tehnologija sa ambicijom prerastanja ovog sektora u IT industriju.
- Turizmu kao strateškoj privrednoj grani
- Poljoprivredi i ribarstvu
- Energetici i
- Saobraæaju.
Predsjednik Vlade je kazao da je oèigledno da dugoroène mjere treba da ostvare efekat u svim onim granama gdje nova realnost nameæe i potrebu novog i posebno podržanog ekonomskog modela.
- Zbog toga je treæi paket na srednji i duži rok prepoznao prostor za brz i fokusiran razvoj, zasnovan na postignutim rezultatima, isprobanim iskustvima, i platformi stavljanja postojeæih i izdašnih resursa u funkciju održivog razvoja. U ovom dijelu posebno smo prepoznali važnost ulaganja u oblasti informacionih tehnologija, gdje smo za podsticaje namijenili oko 30 miliona eura. Ipak, osim razvojnih moguænosti u svim oblastima koje nam to nude, prepoznali smo još jedno polje na kojem je neophodno djelovati istovremeno. To je neophodnost racionalizacije i smanjenja neproduktivnih troškova – saopštio je Premijer.
Projektovana strateška ulaganja i ekspanzivna budžetska potrošnja koja ima razvojni karakter, na drugoj strani treba da bude praæena štednjom i racionalizacijom onamo gdje tekuæa potrošnja predstavlja balast i ne pruža novu vrijednost ili razvojnu moguænost.
Predsjednik Vlade je kazao da projektovana strateška ulaganja i ekspanzivna budžetska potrošnja koja imaju razvojni karakter, i da na drugoj strani treba da budu praæene štednjom i racionalizacijom onamo gdje tekuæa potrošnja predstavlja balast i ne pruža novu vrijednost ili razvojnu moguænost.
Zbog toga æe, kazao je premijer Duško Markoviæ, treæi paket obuhvatiti i:
- Smanjenje tekuæe neinvesticione potrošnje u obuhvatu od dodatnih 10% kod svih budžetskih korisnika i državnih fondova. Ovdje æe pod posebnom pažnjom biti racionalizacija budžetske pozicije – Ostala lièna primanja !
- Smanjenje voznog parka u javnoj administraciji, ogranièavanje broja korisnika koji imaju pravo ka korišæenje službenih vozila, kao i prodaju dijela voznog parka!
- Racionalizaciju zarada u preduzeæima sa državnim vlasništvom.
Naša je obaveza da pretvorimo izreèeno u djelo kao novu vrijednost za CG i sve graðane
Premijer Duško Markoviæ je kazao da Vlada smatra obavezom da osigura ekonomsku i finansijsku stabilnost, i materijalnu sigurnost svakog pojedinca uz obezbijeðen infrastrukturni i sveukupni razvoj, i dalji rast naše ekonomije.
- Zbog toga nijesmo ostali na pristupu nekih drugih ekonomija i ekonomskih doktrina, koje svoje planove i intervencije planiraju na kratak rok. Mi smo stabilnost i sigurnost u ovoj najvažnijoj društvenoj oblasti postavili na rok od naredne 4 godine, sa ulaganjem milijardu i dvjesta dvadeset miliona eura u sopstveni razvoj i održivost, stvarajuæi na taj naèin obavezu i za novu Vladu. Od takve obaveze mi neæemo bježati, kao ni od odgovornosti i posveæenosti da sve ovo o èemu æe detaljnije govoriti kolege ministri, pretvorimo u djelo, u novu šansu i novu vrijednost za našu Crnu Goru, za svakog pojedinca i njegovu porodicu – zakljuèio je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Markoviæ predstavljajuæi javnosti III paket ekonomskih mjera podrške graðanima i privredi u prevladavanju posljedica pandemije





Posjeta : 2471