2
Obraæanje potpredsjednika Vlade Crne Gore mr Milutina Simoviæa na Akademiji povodom Dana rudara
Ohrabrenja iz - okna i investicija!

- Ohrabreni smo rezultatima proizvodnje uglja i rude u prošloj godini, koja je iznosila preko 3 miliona tona, što je bio rast od 22% u odnosu na prethodnu godinu. Ohrabruju nas i realizovane investicije u prošloj godini od preko 9 miliona eura i planirane investicije za naredno èetvorogodište od 66 miliona eura. Ohrabruje nas i ostvarena dobit koja je samo u Rudniku uglja Pljevlja bila 6,7 miliona eura.
Ovakvi rezultati u našim strateškim rudarskim kompanijama i predstavljeni planovi ohrabrenje su za sve nas, za oko 1.400 zaposlenih u njima, za lokalne ekonomije Pljevalja, Nikšiæa i Berana i ohrabrenje za ukupnu našu ekonomiju - naglasio je potpredsjednik Vlade Crne Gore mr Milutin Simoviæ u obraæanju na Akademiji povodom Dana rudara Crne Gore:

- Poèastvovan sam i obradovan što prisustvujem i što mogu da vas pozdravim u ime Vlade Crne Gore na Akademiji povodom Dana rudara Crne Gore.
Ove godine slavimo 70. godina od otvaranja rudnika crvenih boksita „Zagrad“ u Nikšiækoj Župi, koji slavimo kao Dan rudara u Crnoj Gori. Iskopanih oko 8.000 tona rude u prvoj godini bio je poèetni impuls, nakon kojeg se u sljedeæih desetak godina otvaraju i drugi rudnici: boksita, uglja, olova i cinka, opekarskih glina i bijelih boksita. Danas obilježavamo i 66 godina od postojanja i rada Rudnika uglja u Pljevljima.
Ovih 70 godina trajanja crnogorskog rudarstva utemeljeno je na njegovoj viševjekovnoj tradiciji. Istorijski izvori govore o rudarstvu iz vremena Uroša I i rudniku Brskovo iz 1254. godine.
Novija istorija crnogorskog rudarstva poèinje u vrijeme Petra II Petroviæa Njegoša, kada su organizovane brojne inostrane misije, koje su imale zadatak da se ispita rudno blago Crne Gore.
Meðutim, spoljnopolitièke i unutrašnje prilike u drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. vijeka nijesu bile povoljne za razvoj rudarstva.Poèastvovan sam i obradovan što prisustvujem i što mogu da vas pozdravim u ime Vlade Crne Gore na Akademiji povodom Dana rudara Crne Gore.
Ove godine slavimo 70. godina od otvaranja rudnika crvenih boksita „Zagrad“ u Nikšiækoj Župi, koji slavimo kao Dan rudara u Crnoj Gori. Iskopanih oko 8.000 tona rude u prvoj godini bio je poèetni impuls, nakon kojeg se u sljedeæih desetak godina otvaraju i drugi rudnici: boksita, uglja, olova i cinka, opekarskih glina i bijelih boksita. Danas obilježavamo i 66 godina od postojanja i rada Rudnika uglja u Pljevljima.
Ovih 70 godina trajanja crnogorskog rudarstva utemeljeno je na njegovoj viševjekovnoj tradiciji. Istorijski izvori govore o rudarstvu iz vremena Uroša I i rudniku Brskovo iz 1254. godine.
Novija istorija crnogorskog rudarstva poèinje u vrijeme Petra II Petroviæa Njegoša, kada su organizovane brojne inostrane misije, koje su imale zadatak da se ispita rudno blago Crne Gore.
Meðutim, spoljnopolitièke i unutrašnje prilike u drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. vijeka nijesu bile povoljne za razvoj rudarstva.
Pomenimo i brojne iseljenike iz Crne Gore koji su u tom vremenu zbog nemaštine u nerodnim godinama odlazili u rudnike od Australije do Amerike, da zarade da bi popravili kuæu i kupili malo imanja. Vraæali su se u Crnu Goru i kad bi otadžbini zatrebalo.
Ovom prilikom, sa najveæim pijetetom sjetimo se svih onih koji su postavili temelje savremenom crnogorskom rudarstvu, nakon II svjetskog rata i koji su prolazeæi sva iskušenja u nedavnoj istoriji i izazove tranzicionih procesa oèuvali jezgra rudarske proizvodnje u Crnoj Gori. Oèuvali rudarstvo kao važan segment u strukturi naše ekonomije, koji može i treba sve više da doprinosi ekonomskom rastu.
Nakon obnove državne nezavisnosti Crna Gora je uspjela ostvariti dinamièan ekonomski rast. Mjereno realnom stopom rasta BDP-a, prosjeèan rast naše ekonomije od 2006. godine do danas iznosio je 3%. U prošloj godini ostvarili smo rast ekonomije meðu najvišim u Evropi, a ohrabrujuæi su i podaci o nastavku dobrih trendova i u tekuæoj godini.
Ohrabrujuæe ocjene napretka naše ekonomije stigle su i sa svih relevantnih meðunarodnih adresa. U petak smo dobili i najnoviju potvrdu od agencije za procjenu kreditnog rejtinga Moody’s, koja je u novom izvještaju potvrdila ocjenu rejtinga B1 za Crnu Goru, uz znaèajnu izmjenu izgleda sa pozicije “stabilan” u “pozitivan”. Ocijenili su da su kljuèni pokretaèi za ovo unapreðenje:
- Povoljna srednjoroèna perspektiva ekonomskog rasta Crne Gore podržana strukturnim reformama, napredak u pristupanju EU i znaèajni investicioni projekti u sektoru transporta, turizma i energetike,
- Vladine mjere konsolidacije koje poboljšavaju fiskalnu poziciju Crne Gore i
- Vladine efektivne mjere u oblasti upravljanja javnim dugom.
Ovakvi iskoraci rezultat su rada cijelog našeg društva: i vrijednih rudara i dobrih domaæina i graðevinaca, i zaposlenih u energetskom sektoru i sektoru usluga i u javnoj upravi.
Dalji napredak zahtijeva dalja unapreðenja i dalji posveæeni rad svih nas.
Administracija i na državnom i na lokalnom nivou mora svojim struènim i kreativnim kapacitetima i odgovornošæu biti još angažovanija i biti istinski impuls ostvarivanju još boljih rezultata kroz neposredni doprinos poboljšanju poslovnog ambijenta. Ona mora služiti biznisu, dodatno ukidajuæi biznis barijere, brže donoseæi odluke i saopštavajuæi kako nešto može, a ne kako nešto ne može.
Dakle, jedino posveæenim radom i neprestanim unapreðenjima kapaciteta cijelog društva možemo ostvariti visoke stope rasta, koje æe osigurati postojeæa i obezbijediti otvaranje novih radnih mjesta i unapreðenje kvaliteta života graðana.
U svim sektorima moramo kreirati konkretne inicijative i projekte za brže prodore.
- Potrebna nam je diverzifikacija ekonomije.
- Potrebna je industrija, posebno izvozno orjentisana preraðivaèka industrija.
- Potrebna nam je još snažnija valorizacija naših turistièkih potencijala i na jugu i na sjeveru i bolja dostupnost èemu æe doprinijeti infrastrukturni sistemi koje ubrzano gradimo ili hoæemo ubrzano da razvijemo uvažavajuæi prestižna meðunarodna iskustva i standarde.
Vlada odluèno i odgovorno radi u pravcu dostizanja ovih ciljeva, ne kolebajuæi se zbog sporadiènih interesa i pokušaja opstrukcije.
Sa daljim održivim korišæenjem mineralnih sirovina, kao neobnovljivih prirodnih resursa, mora se pažljivo upravljati i odluke temeljiti na istraživanjima. Mora se obratiti pažnja na novija istraživanja, koja ukazuju na povišenu koncentraciju rijetkih elemenata i mikroelemenata, koji pripadaju grupi kritiènih mineralnih sirovina, potrebnih za industrije visokih tehnologija.
Dragi rudari,
Vlada je jasno opredijeljena za poboljšanje uslova u kojima radite, poboljšanje vašeg materijalnog i socijalnog položaja i za veæa ulaganja u sektoru rudarstva, usmjerena ne samo na ekonomski aspekt, veæ i na ekološku održivost.
Vlada æe nastaviti da, u saradnji sa rudarskim kompanijama, kreira poslovni ambijent u kome æe se dodatno valorizovati rudarski potencijal Crne Gore.
Ohrabreni smo rezultatima proizvodnje uglja i rude u prošloj godini, koja je iznosila preko 3 miliona tona, što je bio rast od 22% u odnosu na prethodnu godinu. Ohrabruju nas i realizovane investicije u prošloj godini od preko 9 miliona eura i planirane investicije za naredno èetvorogodište od 66 miliona eura. Ohrabruje nas i ostvarena dobit koja je samo u Rudniku uglja Pljevlja bila 6,7 miliona eura.
   Ovakvi rezultati u našim strateškim rudarskim kompanijama i predstavljeni planovi ohrabrenje su za sve nas, za oko 1.400 zaposlenih u njima, za lokalne ekonomije Pljevalja, Nikšiæa i Berana i ohrabrenje za ukupnu našu ekonomiju.
Uvjereni smo da æe nova vlasnièka struktura Rudnika uglja u Pljevljima, u kojoj je sada EPCG 100% vlasnik i integrisana grupacija privrednih subjekata, koji su preko 95% upuæeni jedni na druge, donijeti pozitivne efekte na njihovo poslovanje i ukupno za našu ekonomiju.
Vjerujemo u dalje razvojne iskorake u eksploataciji boksita, uz nastavak veæ dokazanog preduzetnièkog pregnuæa „Uniprom metala“ iz Nikšiæa.
Vrijedni su pažnje i poštovanja rezultati koji se ostvaruju u Rudniku olova i cinka u Šulama, gdje se pokazuje važnost i vrijednost prisustva prestižne evropske kompanije, kakva je ZGH Boleslav iz Poljske, koja je u prošloj godini ostvarila proizvodnju od oko 22 hiljade tona koncentrata olova i cinka, što je poveæanje u odnosu na 2010. skoro 20 puta.
Izražavajuæi zahvalnost i èestitajuæi svim rudarskim kompanijama pozivam vas da svi zajedno uložimo dodatne napore, kako bi ostali dostojni tradiciji koju Crna Gora ima u rudarstvu.
Izražavam zahvalnost i poštovanje ponosnom rudaru Crne Gore – èovjeku znoja i truda, najvrednijem meðu vrijednima i po rudarskoj tradiciji svima njima i svima vama želim rudarsko SREÆNO!




Posjeta : 2468