2
U Britaniji
Raưaju se - prve "genetski dizajnirane" bebe?!

    Londonski "TIMES" piÅ”e kako Ʀe dva britanska para roditi prvu djecu iz fetusa koji su imali negativan nalaz na testu kojim se utvrưuje postojanje BRCA1, gena koji izaziva rak.

Porodice koje æe uèestvovati u ovom postupku su pristale na njega s obzirom da je veliki broj njihova èlanova bio pogoðen, odnosno podlegao raku dojke, odnosno drugim teŔkim bolestima koje se prenose nasledstvom.
Savremeni razvoj mikrobiologije i genetike je omoguæio nauènicima da u ljudskom genu identifikuju BRCA1 kao defektivni gen koji kod odraslih osoba izaziva 60-80 % viŔe Ŕansi za razvoj raka. Isti gen kod 40 % žena izaziva rak jajnika.
Dr. Paul Serhal iz SveuèiliŔne bolnice u Londonu je izjavio kako æe se parovi kod kojih je identifikovan gen - èak i ako su sposobni imati djecu - podvrgnuti vjeŔtaèkoj oplodnji, pa æe tako majke raðati samo djecu iz fetusa kod kojih nema BRCA1. Cilj tog postupka je, po Serhalovim rijeèima, "eliminisati ubicu koji uniŔtava generaciju za generacijom žena".
Serhal takoðe tvrdi kako æe se time izbjeæi potreba za "preventivnom mastektomijom", odnosno hirurŔkim uklanjanjem dojki, koja se nekada preporuèivla ženama kod kojih je identifikovan taj gen.
HFEA, britansko tijelo koje reguliŔe pitanja medicinske etike, proŔle godine dozvolilo je da se vrŔi testovi nad fetusima, a oèekuje se da æe u maju odobriti Serhalov postupak.
Serhal je naveo kako æe se postupak vrŔiti iskljuèivo na dobrovoljnoj osnovi.
To, meðutim, neæe zadovoljiti kritièare te prakse. Oni ukljuèuju borce za prava fetusa, kao i dio javnosti koji se boji da je Serhalov postupak previŔe slièan eugenici - praksi eliminacije genetski defektne djece koji je na zao glas doŔao u nacistièkom Treæem Reichu.





Posjeta : 2470