0
Prije taèno godinu dana, Evropska unija dobila je 10 novih èlanica
Godinu dana "Dvadeset petorke"!

            Prvog maja 2004. godine dogodilo se najveæe proÅ¡irenje Unije i smatra se poèetkom nove ere spajanjem zapadnog i istoènog dijela evropskog kontinenta.

            Iako je zapravo, malo vremena proÅ¡lo da bi se donosile generalne procjene, evidentno je da je proÅ¡irenje uticalo na ekonomske trendove.
             Prema podacima UN za ovu godinu, u 15 starih èlanica Unije zabilježen je ekonomski rast od 2 procenta, dok u 8 novih, takozvanih bivÅ¡ih komunistièkih zemalja, taj procenat iznosi 4,6.
            Inostrane investicije nisu zabilježile nikakav znaèajniji porast. Govoreæi uoèi godiÅ¡njice istorijskog proÅ¡irenja, predsjednik Evropske komisije Žoze Mauel Barozo rekao je da je pridruživanje Poljske, Madjarske, Slovaèke, Slovenije, Letonije, Litvanije, Estonije, Malte, Kipra i ÈeÅ¡ke uspeÅ¡na prièa i da je evropski klub i dalje otvoren za nove èlanice.
             Barozo je rekao da je Evropska unija sa 10 novih èlanica sada bolja i u politièkom i u ekonomskom smislu"Želim da naglasim èinjenicu da je dinamika promjena sa zemljama koje su se pridružile Evropskoj uniji, izvanredna. Videli smo da za veoma kratko vrijeme možemo da dodjemo do suÅ¡tinskih transformacija - tržiÅ¡na ekonomija, demokratske institucije na principu evropske vladavine prava, prihvatanje pravila zajednice i povrh svega, osjeæanje kako je to biti Evropljanin bez da se zaboravi da se istovremeno može biti gradjanin i svoje sopstvene zemlje."
            Smatralo se da æe proÅ¡irenje Evropske unije dovesti do slobodnijeg pristupa tržiÅ¡tima bogatijih država èlanica. U praksi, svoje kapije su Å¡irom otvorile samo Britanija, Irska i Å vedska.
            Ostatak zemalja boji se da æe jevtinija radna snaga iz novih zemalja èlanica ugroziti domaæe radnike i podiæi stopu nezaposlenosti. Na primjer, u prvih 8 mjeseci nakon proÅ¡irenja Unije registrovano je 130 hiljada imigranata iz 8 bivÅ¡ih komunistièkih zemalja, sada èlanica Unije, koji su u Veliku Britaniju doÅ¡li zbog posla.
            Od 10 zemalja koliko ih je 1. maja proÅ¡le godine uÅ¡lo u EU, za brzo usvajanje evropskih zakona pohvaljene su Madjarska, Litvanija i Poljska.Za dvije godine se oèekuje prikljuèenje Bugarske i Rumunije, sa Turskom æe pregovori o prikljuèenju poèeti u oktobru, a sa Hrvatskom kada bude bolje saraðivala sa HaÅ¡kim sudom.Iza njih u redu za EU su zemlje Zapadnog Balkana.





Posjeta : 1953